1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Takvim kullananlar dikkat! Siber saldırganların hedefi olabilirsiniz

Google Takvim kullananlar dikkat! Siber saldırganların hedefi olabilirsiniz
+ - 0

İnternet kullanıcıların korkulu rüyası olan Siber saldırganlar, bu kez de Google Takvim‘i kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışıyor.

Siber zorbalar, internet kullanıcılarını tuzağa çekmek için her türlü yeni yöntemi deniyor.

Google Takvimi kullanıyorlar

Son olarak Google’ın Takvim uygulamasını hedef alan hackerlar SMS ve e-posta üzerinden oltalama ismi verilen yöntemlerinin bir benzerini kullanıyor. Google Takvim kullanıcılarına PIN numaralarını yenilemeleri yönünde uyarı mesajı gönderen siber saldırganlar, bu uyarıya sahte bir internet sitesi bağlantısı ekliyor. Kullanıcılar bağlantıya tıkladığında ise özel bilgiler ele geçiriliyor.

Dolandırıcılık nasıl yapılıyor?

Google Takvim uygulaması, kullanıcıların randevu ve toplantı gibi etkinlikleri için iki yol izliyor. Kullanıcı sadece cevap verdiği etkinliklerin uygulamaya eklenmesini talep etmediyse, cevap vermese dahi tüm etkinlikler takvim uygulamasına otomatik olarak ekleniyor. Siber saldırganlar da otomatik eklenme özelliğini kullanarak rastgele uyarıları kullanıcılara bu sistem üzerinden yolluyor.

Özel ve kişisel bilgiler siber zorbaların eline geçiyor

Google Takvim’den uyarı ekranı alan kullanıcılar ise bunu gerçek sanarak bağlantı adresine tıklıyor ve birçok özel bilgi siber saldırganların eline geçebiliyor. Sahte uyarılar konusunda önlem almak isteyen kullanıcıların Google Takvim uygulamasının ayarlar menüsüne girip sadece cevap verilen etkinliklerin eklenmesi seçeneğinin seçmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.ekonomi24.com/google-takvim-kullananlar-dikkat-siber-saldirganlarin-hedefi-olabilirsiniz-18195-haber/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap