Google Takvim kullananlar dikkat! Siber saldırganların hedefi olabilirsiniz

İnternet kullanıcıların korkulu rüyası olan Siber saldırganlar, bu kez de Google Takvim’i kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışıyor.

İnternet kullanıcıların korkulu rüyası olan Siber saldırganlar, bu kez de Google Takvim‘i kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışıyor.

Siber zorbalar, internet kullanıcılarını tuzağa çekmek için her türlü yeni yöntemi deniyor.

Google Takvimi kullanıyorlar

Son olarak Google’ın Takvim uygulamasını hedef alan hackerlar SMS ve e-posta üzerinden oltalama ismi verilen yöntemlerinin bir benzerini kullanıyor. Google Takvim kullanıcılarına PIN numaralarını yenilemeleri yönünde uyarı mesajı gönderen siber saldırganlar, bu uyarıya sahte bir internet sitesi bağlantısı ekliyor. Kullanıcılar bağlantıya tıkladığında ise özel bilgiler ele geçiriliyor.

Dolandırıcılık nasıl yapılıyor?

Google Takvim uygulaması, kullanıcıların randevu ve toplantı gibi etkinlikleri için iki yol izliyor. Kullanıcı sadece cevap verdiği etkinliklerin uygulamaya eklenmesini talep etmediyse, cevap vermese dahi tüm etkinlikler takvim uygulamasına otomatik olarak ekleniyor. Siber saldırganlar da otomatik eklenme özelliğini kullanarak rastgele uyarıları kullanıcılara bu sistem üzerinden yolluyor.

Özel ve kişisel bilgiler siber zorbaların eline geçiyor

Google Takvim’den uyarı ekranı alan kullanıcılar ise bunu gerçek sanarak bağlantı adresine tıklıyor ve birçok özel bilgi siber saldırganların eline geçebiliyor. Sahte uyarılar konusunda önlem almak isteyen kullanıcıların Google Takvim uygulamasının ayarlar menüsüne girip sadece cevap verilen etkinliklerin eklenmesi seçeneğinin seçmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.ekonomi24.com/google-takvim-kullananlar-dikkat-siber-saldirganlarin-hedefi-olabilirsiniz-18195-haber/

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Chrome, ‘Diğer Sekmeleri Kapat’ Özelliğini Değiştiriyor

Google Slaytlar’daki sunumları için Boş bir ekrana geçilip, sunumlar için gelişmiş zaman seçeneklerini ayarlama uygulamasını başlattı.