Google, Sosyal Mesafe İçin AR Aracı Yayınladı

Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı

Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı

Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı

Google, koronavirüs salgını sırasında alınması gereken önlemlerin ilk sırasında yer alan sosyal mesafenin doğru bir şekilde ayarlanabilmesi için yeni bir artırılmış gerçeklik aracı yayınladı. Sodar isimli artırılmış gerçeklik aracını tüm Android cihazlar, Chrome üzerinden kullanabiliyorlar.Koronavirüse karşı alınması gereken önlemlerin başında yer alan sosyal mesafe, virüse yakalanmamak için uygulanması gereken en temel önlem. Birçok insanın günlük hayatında kesin olarak uygulamaya çalıştığı sosyal mesafe için Google, yeni bir araç yayınladı.

Google’ın Sodar ismi verilen aracı sosyal mesafe için en geçerli mesafe olarak açıklanan 2 metreyi dairesel bir çizgiyle gösteriyor. Sodar’ın 2 metrelik dairesel çizgisinin iç kısmında bulunan noktalar, uygun sosyal mesafe alanını gösteriyor.

Google’ın sosyal mesafe aracı Sodar nasıl kullanılır?

Şu anda sadece Android cihazlarda Chrome üzerinden çalışan Sodar’ı denemek için Sodar’ın internet sitesinde bulunan QR kodu telefonunuza okutmanız gerekiyor. QR kodu okuttuktan sonra artırılmış gerçeklik uygulaması tarafından istenen izni vermeniz gerekiyor. İznin verilmesinin ardından açılan kamera arayüzünde Sodar, sosyal mesafeyi ekran aracılığıyla gösterecektir.

Google’ın sosyal mesafe hizmeti Sodar, 2 metrelik mesafeyi her zaman mükemmel bir şekilde gösteremeyebiliyor. Ancak ortaya çıkan fark sosyal mesafenin ihlal edilmesine izin verecek kadar büyük olmuyor.

Google’ın sosyal mesafe hizmeti Sodar’da buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi internet sitesine girdikten sonra bir QR kod uygulamasıyla sitede yer alan kodu telefonunuzun kamerasına taratmanız gerekiyor.

Google Sodar, sosyal mesafeyi belirlemek için Chrome v79’la gelen WebXR’ı kullanıyor. Bu nedenle Sodar’ı kullanmak için Android cihazınızda Chrome’un v79 veya daha bir üst sürümü bulunması gerekiyor.

kaynak: https://9to5google.com/2020/05/28/google-sodar-social-distancing-tool/

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft, dün yayınladığı Windows 10 2004'ün güncelleme notlarını paylaştı. Şirket tarafından yapılan açıklamalar, son güncellemenin problemlerle dolu olduğunun itirafı niteliğinde. Windows 10, son güncellemeden sonra neredeyse kullanılamaz hale geliyor.

Microsoft’tan İtiraf Gibi Açıklama: Windows 10 2004 Güncellemesi Problemlerle Dolu

180 milyondan fazla aboneye hizmet veren Netflix, dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu konumunda. Üstelik sayısız içeriğin bulunduğu bu platforma her gün binlerce yeni abone katılıyor.

Netflix’e Yeni Başlayanlara İlaç Gibi Gelecek 6 Faydalı Tavsiye