1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Sites İlgili Mesajlar Eklentisi

Google Sites İlgili Mesajlar Eklentisi
0

google sites sayfa listeleme

Google Sites, yazı sayfanızda iken, önceden eklediğiniz yazıları sidebar alanında benzer yazılar veya ilgili mesajları resimsiz format biçimi ile gösterebileceğiniz linklerden oluşan Sayfa Listeleme eklentisi. Resimsiz linklerden oluşturacağımız, Sayfa listelemesi eklentisini Google sites sidebar alanına nasıl kuracağımız ile ilgili anlatılanları takip ederek adım adım sizde sitenize uygulamaya çalışın. Örnek olması açısından, yatay menü çubuğumuza eklediğimiz yazıları sidebar köşemize Sayfa Listesi oluşturmak için ilgili açıklamalar ;

Takip edilecek uygulama için açıklamalar :

Örnek uygulamamız :

→ Moda adında yatay menü çubuğunda bir yazı başlığı oluşturduğunuz farz edelim.

→ Moda yazı başlığınızda ; etek, buluz, iç çamaşırı, takı, aksesuar, ayakkabı gibi yazılarınızın var olduğunu düşünelim. Tüm bu yazılarınız, yatay menü çubuğu başlık ismi altında saralandığını farz edelim.

→ Yatay menü çubuğu yazı başlığı altında açtığınız tüm yazıları link olarak sidebarda sayfa listelemesi yapmamız mümkün olacaktır. Yapmaya çalıştığımız işlemin uygulama sonucunu resimde kırmızı çerçeve içinde “Bunlarda ilginizi çekebilir” ismi ile görüyorsunuz. Şimdi uygulama aşamasına geçelim. Şu konuyu unutmayın, yaptığınız her işlemi yeni bir yazı sayfası  açtığınızda yeniden yapılması gerekir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

1. Uygulamayı yapacağınız sayfayı açın.

2. Düzen kısmından sayfanızın biçimini belirleyin. Örneğin ; ben bu anlatımda düzen olarak “Sağ kenar çubuğu” seçeneğiniz seçtim. Siz faklı bir görünüm seçebilirsiniz.  

3. Sayfa düzeninde iken sağ taraftaki sidebar dikey alan içinde bir yere tıklayın.

4. Yukarıdaki menüden, →  Ekle → Alt sayfa listesi → seçeneğini açın. En üst kısma (Bunlarda ilginizi çekebilir) → Şu sayfanın alt sayfalarını göster, seçenek başlığında bulunan 3 ad. farklı seçeneklerinden, Sayfa seç mavi renkli isme tıklıyorsunuz.

5. Açılan kısımda hangi menü başlığını seçecekseniz onu seçiyorsunuz.

6. Düzeyleri göster : 5 ad seçim ve Tüm isim seçeneği mevcuttur. İsteğinize bağlı olarak birini belirleyin. Sonradan değiştirebilirsiniz.

7. Hemen alt kısımda Genişlik : Genelde 250 px.olarak sabir bir rakam gelir sidebar genişliğinize göre değiştirip gerçek genişliği deneyerek ayarlayın.

8. Diğer seçenek Görünüm : Bu kısımda seçebileceğiniz 2 seçenek mevcut beğendiğinizi deneyerek kullanabilirsiniz. Son olarak, Tamam’a tıklıyoruz ve sayfamızı kaydediyoruz. İşlemlerimiz bitti yaptığımız işlemin bir örneğini inceleme linki ile kontrol edebilir aşağıda ayrıca resmini de görebilirsiniz.

alt sayfa listesi özellikleri

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap