1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Search Console 404 toplu url kaldırma Chrome Tarayıcı Uzantısı

Google Search Console 404 toplu url kaldırma Chrome Tarayıcı Uzantısı
+ - 0

Google web yöneticisi araçlarında artan tarama hatalarına en kolay çözüm, Google toplu Url hatalarını silme ve düzeltme eklentisidir. Hatalı Url’leri tek tek kaldırmak yerine toplu olarak bir eklenti – uzantı, yardımı ile kaldırabilirsiniz.

404 not found, olarak bilinen url tarama hataları bilinçsizce yapılan link yapısını değiştirme veya içerik silme işlemi sonrasında Google Search Console tarama hataları bölümünde gözükür. Yüzlerce bazen binlerce ulaşılamayan sayfa ve ulaşılamayan url ile karşılaşabiliriz. Kullanıcı etkileşimi için zararlı olan bu durum seo açısından da son derece kritik bir sorun oluşturmaktadır. Bulunamadı hatalarının önüne geçmek için içeriğe neden ulaşılamadığı sorusu en önemli sorudur. Her duruma göre çözüm tekniğini siz geliştirmelisiniz.

404 not found nedir?

Sitedeki bir sayfanın arama motoru robotları ( crawler ) tarafından bulunamadığını gösteren 404 bir http statü kodudur. Notfound error diye tabir edilir ve sunucudan o url’nin silindiğini gösterir. Silme işlemi tarafınızca gerçekleşmiş ise sorun yoktur. Ancak hacklenme ve diğer durumlara ait şüpheler durumunda müdahale edilmesi gerekir.

404 not found hatası neden olur ?

Silinmiş bir url’nin statü kodu olarak 404 vermesi son derece doğal bir durumdur. Silinen sayfalara Google, Yandex botlarının ulaşamaması sonucunda tarama hataları birikir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için: https://support.google.com/webmasters/answer/35120?hl=tr

Yanlış yapılan 301 yönlendirmeleri

WordPress ‘te kalıcı bağlantı ayarlarının değiştirilmesi sonrası 301 ile yönlendirme yapmama. Url yapı değişikliği yapmadan önce mutlaka 301 yönlendirme planlamasını yapın.
Yönlendirme yapmadan kesinlikle kalıcı bağlantı ( url yapısı ) değişikliği
yapmayın.

  • Site haritasında hala eski linklerin yer alması
  • Anti seo çalışmaları
  • İçerik silinmesi
  • Yazılımsal hatalar
  • Sitenin hacklenmesi
  • WordPress sitelerde warez tema veya eklentilerin kullanımına bağlı olarak oluşan lüzumsuz alt sayfalar ( Örneğin /plugins/feedback.php? )

Bu hatalarının google tarafından sevilmediğini ve bazen kendi başına bir ceza sebebi olduğunu bilmenizi isterim. Bununla ilgili İngilizce otoriter sitelerden araştırma yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Search Console toplu url kaldırma

Tarama bölümünde biriken sayfaları URL KALDIR sekmesinden tek tek kaldırmaya çalıştığınızda haftalarınızı alabilir. Genel bir sorun olan toplu url kaldırma ile Google ön belleğinden ulaşılamayan sayfaları kolayca silerek bu sıkıntıyı kolayca aşabilirsiniz. Eklenti içine eklenmiş makrolar kısa sürede bu hatalardan kurtulmanızı sağlar.

404 sayfalarındaki artış siteiçi seo önemlidir. Ayrıca soft 404 , 500 , xmlrpc 405 hatası da aynı şekilde hızlı bir şeklide müdahale edilmesi gereken problemler arasında yer alır.

Not : Google kalite politikalarına göre 404 hatası veren sayfaların url kaldır ile kaldırılmasına gerek yok denilmektedir. Bunu bir kenarda not olarak değerlendirmenizi öneririm.
Önemli not : Url kaldır aracı ile işlem yaparken yanlışlıkla ana sayfayı kaldırırsanız. Siteniz google önbelleğinden geçici olarak kalkabilir. Bu yüzden listeyi doğru bir şekilde inceleyip içinde site ana sayfanızın olmadığıdan ve sadece / ( slash ) olmadığından emin olmalısınız.

Google 404 tarama hataları bulma ve düzeltme

Google Search Console giriş yapın
Tarama başlığı atındaki , tarama hataları bölümünde bulunamadı olarak gözüken sayfalara gelin. Bunu yaparken masaüstü, akıllı telefon, özellikli telefon sekmelerinin tümünü kontrol edin.

Tüm url işaretleyip, indirme butonuna tıklayın. Dosyayı CSV uzantılı olarak kaydedin.

İndirdiğiniz belgeyi Excel ile açıp listeye göz atın (Maddeler altında yer alan ipucuna geçin) Toplu kaldırma eklentisini indirin.

Google chrome uzantılar bölümüne gelerek sıkıştırılmış dosyayı uzantılar sayfasına sürükleyin. Eklentiyi etkinleştirin.

Google webmaster araçları → Google dizini başlığı altında Url kaldır sekmesine tıklayın.

Eğer eklentiyi doğru olarak kurmuşsanız gözat butonunu görüyor olmalısınız.

Gözat butonuna tıkladıktan sonra kaldırmak istediğiniz 404 ulaşılamayan sayfaları içeren tüm linklerin olduğu .txt dosyasını seçin.

Arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın.
İşlemler bittikten sonra, tüm sayfaları seçip ‘düzeltildi olarak işaretle‘ seçeneğini seçmelisiniz.
Eğer sorunları çözmezseniz düzeltildi olarak işaretleseniz bile sürekli olarak tarama problemleri artmaya devam edecektir.
İpucu : Tüm problemli sayfaları kaldırmadan önce sayfalar arasında otorite puanı yüksek olan sayfa varsa bunları tespit ederek 301 yönlendirmesi yöntemi ile ana sayfanıza yönlendirin.

Böylece alan adının genel otorite puanını artırmış olacaksınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz. 

Otorite kaybı yaşamadan url tarama hatalarını kaldırmak :

 Tarama hataları bölümündeki adreslerin 50 tanesini kopyalayın

http://tools.mercenie.com/seo/bulk-pa-da-checker/ çoklu otorite sorgulama aracı ile sorgulayın.
Sayfalar arasında otorite puanı 5 üzeri çıkanlar var ise bunları listenizden silin.

301 redirect yönlendirmesi ile bu linkleri ana sayfanıza yönlendirin.
Not: Bu yapılan işleme ‘broken link building’ yani ulaşılamayan sayfalarımız aracılığı ile backlink elde etme tekniğidir. Etkisi kesinlikle çok güçlüdür.

Toplu olarak tarama sorunları ile 404 veren ulaşılamayan sayfaları düzeltme eklentisini indirmek için https://chrome.google.com/webstore/detail/%C3%A7oklu-url-kald%C4%B1rma-bulk-u/jeepgmjkmkddfgkblmphndpnbdpfcojj?hl=tr&gl=TR adresini kullanabilirsiniz.
Tarama hatalarını çoklu olarak düzeltmek için hazırlanan yardımcı video ile bulunamadı hatası problemlerini çözebilirsiniz.

Kaynak:https://www-celilcan-net.cdn.ampproject.org/c/www.celilcan.net/webmaster-tools-toplu-url-kaldirma/

Celilcan arkadaşımıza böyle güzel işe yarayan bir chrome eklentisi yaptığı için ayrıca çok teşekkür ederiz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap