Google, Sanat gücünüzü ortaya çıkaracak tarayıcı tabanlı Chrome Canvas web uygulamasını yayınladı

Kendisini ilk olarak en son çıkan Chrome OS geliştirici sürümünde gösteren Chrome Canvas, sessiz sedasız kullanıma sunuldu.

Kendisini ilk olarak en son çıkan Chrome OS geliştirici sürümünde gösteren Chrome Canvas, sessiz sedasız kullanıma sunuldu. 

Google’ın tarayıcı tabanlı son uygulaması olan Canvas, kişilerin tarayıcı üzerinde hızlı çizimler yapabilmesine imkan tanıyor. 
Direkt olarak buradan erişebileceğiniz uygulama, çok basit bir yapıya sahip. Yaptığınız çizimleri Google hesabına kaydeden Chrome Canvas, isterseniz bilgisayarınıza indirmenize de (PNG formatında) imkan tanıyor. Kişilere dört farklı çizim aracı ve bir de silgi veren uygulama, aklınıza gelen fikirleri kabaca çizime dökme amacıyla oldukça güzel görünüyor. WebAssembly destekli her tarayıcı da kullanılabilen Canvas, elbette renk, fırça boyutu ve opaklık gibi özellikleri de kişilere sunuyor. Ayrıca sistemden yüklenen fotoğraflar üzerinde de çizimler yapılabiliyor. 
Geçtiğimiz hafta, Google’ın “Mürekkep” adlı bir kitaplık kullanarak Chrome OS’de PDF‘leri çizmenin bir yolu üzerinde çalıştığını bildirdi. Şimdi, Chrome Canvas adında eğlenceli ve yeni bir web uygulaması da, Chrome’da dokunarak ne kadar hızlı çizim yapabildiğimizi bize anlatan Mürekkep’i de kullanarak bize anlatmaya çalıştı.

Chrome Canvas, en yeni Chrome OS Dev sürümlerinde bir uygulama olarak eklenmesiyle ilk olarak Chrome Unboxed tarafından keşfedildi . Ancak, geçen hafta tartıştığımız PDF çizim özelliğinden farklı olarak, Chrome Canvas herkese bir web uygulaması olarak açıktır.

Aslında, Chrome tuvaline özgü ” canvas.apps.chrome ” URL’sine ev sahipliği yapmasına rağmen , Chrome Canvas, Firefox dahil WebAssembly’ı destekleyen herhangi bir tarayıcıda çalışmalıdır. Chrome Canvas ayrıca , Android için Chrome’u kullanarak telefonunuza “yükleyebileceğiniz” bir aşamalı web uygulamasıdır .

Ancak, kullanmaya karar verdiğinizde, Chrome Canvas, boş bir tuval üzerinde çizim yapmanıza veya bir resmi içe aktarmanıza olanak tanıyan oldukça basit bir uygulamadır. Oradan, uygulama dört standart çizim araçları – kalem, kalem, işaretleyici ve tebeşir – ve bir silgi sunuyor. Emrinde bu basit araçlar ile, sanat dünyasını şimdi yeniden keşfedin.

Kaynak: https://9to5google.com/2018/12/20/google-chrome-canvas-drawing-ink/

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

WordPress Yazı İçi Benzer Yazılar Eklentisi resimli anlatım

Türk Telekom’un hisseleri devredildi, yönetim de değişti