1. Ana Sayfa
 2. Genel

Google RankBrain ve Yeni Alexa Algoritmaları

Google RankBrain ve Yeni Alexa Algoritmaları
+ - 2

PageRank yerini RankBrain adındaki yeni yapay zekaya sahip derecelendirme sistemine bırakıyor. Google’ın arama sonuçlarında listeleyeceği siteleri hangi değerlere göre sıraladığı hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Anlaşılan bu karmaşık olduğu kadar gizli olan algoritma yeterli görülmemiş olacak ki bu yeni yapay zeka geliştirilmiş Alexa ve Dmoz gibi dizinleme siteleri ilede ayrıca güçlendirilmiş durumda.

Rank Brain adındaki bu yeni kendi yapay zekasına sahip yazılım, ilk kez aranacak olan kelimeler için mantıklı sonuç vermesi amaçlanıyor. Yapılan açıklamaya göre, her gün yapılan aramaların %15’i ilk kez aranılan kelime veya kelimelerden oluşuyor. RankBrain ise tam olarak burada devreye girecek ve bu kullanıcıların ne aramak istediğini zekasıyla anlamaya çalışacak ve ona göre doğru sonucu vermeye çalışacak.

Google’ın araştırma uzmanı Greg Corrada, PageRank sistemini öğrenme yeteneğini olmadığına dikkat çekiyor. RankBrain ise burada yapay zekası sayesinde dışarıdan gelebilecek olan her türlü bilgiye açık olacak bir sistem. Hatta Corrado’ya göre RankBrain zamanla Google’ın arama mühendislerinden daha iyi algoritmalar üretebilecek bir konuma gelecek.

Yeni Algoritma yüzünden siteleriniz değer mi kaybediyor ?

İşte bu noktada RankBrain teknolojisinin devreye girdiğini söylemek çokta mantıksız olmayacaktır. Yapılan onca yıllık çalışmalarınız yazılan aktif yazı ve makaleleriniz 2016 yılı sonundan itibaren eskisi kadar alternatif sonuçlar vermeyecek ve Alexa sıralamanızı eskisi kadar aktif bir biçimde düşürmeyecek.  Artık sadece güncellik yeterli değil aktif trafik takipçi kitleniz ve yıllar içinde değer kaybetmeyecek aktif makale sistemleri kurmanız gerekecek ayrıca yazarlık sistemleri üzerinden yazdığınız makalelerin başka siteler üzerinden değer kazanması sizleri daha çok puan alır duruma getirebilecek.

Google-RankBrain

Yapay Zeka ile Makine Öğrenimi Aynı Şey Midir?

Aslında ayrı şeylerdir ancak birbirinden beslenen kavramlardır. Makine öğrenimi; istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği (Data Mining) ve Yapay Zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “öğrenme” çıkar. Bir bilgisayarın satrançta dünya şampiyonu olmasını yapay zeka sağlarken, satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan da makine öğrenimidir. RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürebilir.

Genel anlamda örneklemeye çalışırsak, sorduğumuz basit ve karmaşık sorulara cevap vermek için programlanmış olan Google RankBrain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:

 • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
 • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.
 • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
 • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
 • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
 • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek
 • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.
 • Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.
 • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.
 • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Şuan bildiğiniz gibi Google üzerinden araştırma yaptığımızda Seo işi yapmak için açılmış milyarlarca site var en kötüsü artık bu işi gerçekten bilmeyen ve titizlik ile çalışmayan Seo rank değerleri elde etmek isteyenlerin neredeyse %90 bu işi yapamayacak duruma gerilemesi. Artık tek bir algoritma yok birden fazla algoritma ile yeni sistemler birbirine bağlanıyor daha keskin sonuçlar üretiyor ve bunu Trafik ortalamaları ile birleştirip sizlere extra Alexa puanı verip sitelerinize puan veriyor. Sizlerinde aklınıza takılan soruları varsa bu makale altından bizlere yazarak daha fazla bilgi edinebilir ve konu hakkında tartışma ortamı sağlayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Aydınlatıcı bir yazı.Bence bu şu demek.özgün olmayan,linki gösterilmeden yazılan alıntıları yayınlayan bloglar veya siteler ayıklanacaktır.İlgili konuda yazıyı ilk yayınlayan site muteber olacaktır.

  • 6 sene önce

   Faik Bey değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Evet sizinde bahsettiğiniz üzere organik olmak çok önemli bir husus. Yeni çıkan bu algoritmanın organiklik ve güncel kalma dışında bir çok yeniliğe imza atacağı artık kesinleşti. Umarım web site ve Blog sahipleri için daha iyi olur. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.