Google, Play Store’daki Yanıltıcı Uygulamalarla Mücadele Etmek İçin Yeni Bir Politika Yayınladı

Google, Play Store’da bulunan ve kullanıcıları yanıtlarak indirme sağlayan uygulamalar ile mücadele etmek için yeni bir politika yayınladı. Yeni politika ile uygulamaların yanıltıcı isim, uygulama ikonu gibi öğeler kullanmasının önüne geçilecek.

Google, Play Store'da bulunan ve kullanıcıları yanıtlarak indirme sağlayan uygulamalar ile mücadele etmek için yeni bir politika yayınladı. Yeni politika ile uygulamaların yanıltıcı isim, uygulama ikonu gibi öğeler kullanmasının önüne geçilecek.

Google, Play Store‘da bulunan ve kullanıcıları yanıtlarak indirme sağlayan uygulamalar ile mücadele etmek için yeni bir politika yayınladı. Yeni politika ile uygulamaların yanıltıcı isim, uygulama ikonu gibi öğeler kullanmasının önüne geçilecek.

Google, milyonlarca Android kullanıcısı tarafından kullanılan Play Store‘da kullanıcıları mağdur edebilecek yanıltıcı içerikler ile mücadelede önemli bir adım attı. Uygulamaların isimleri ve görselleri noktasında yanıltıcı bulunabilecek içeriklere yer verilmemesi için yeni bir politika yayınlayan Google, bu sayede daha güvenilir bir çevrimiçi mağaza hizmeti sunmayı hedefliyor.

Yayınlanan politikayla uygulamaya konulacak olan kararlar, Google tarafından detaylıca ve örneklerle anlatılmış durumda. Kararlara uymayan uygulamalar platformda indirmeye sunulmayacak, yanıltıcı tüm ifadeler platformdan tamamen kaldırılacak.

Yeni politika temelde 3 kural üzerinde şekillenmiş durumda:

Google’ın yeni geliştirici politikasının üzerinde durduğu 3 farklı kural mevcut. Bunlardan ilki uygulama isimlerinin 30 karakterden uzun olmaması. Aynı zamanda uygulama isimlerinde ‘top, free, download’ gibi uygulama ile doğrudan ilgisi olmayan, kullanıcıları yanıltarak daha fazla indirme almayı hedefleyen ifadeler kullanılamayacak. Son olarak da uygulama ikonlarında ‘2020’nin en çok indirileni‘ ya da ‘2021’in en sevilen oyunu’ gibi yanıltıcı ifadelerin yer almasına izin verilmeyecek.

Google’ın yeni politikasında yalnızca uygulamanın adı ve ikonu değil, Play Store’da bulunan uygulama içi görüntüleri de denetlenecek. Uygulamayı doğru şekilde yansıtmayan, yeterli bilgi sağlamayan ve yine ‘top, free, download, best’ gibi ifadeler içeren görüntüler ve videolara yer verilmesine izin verilmeyecek. Google’ın Play Store’u daha güvenli bir mağaza haline getirmek için geliştirdiği bu yeni politikası, 2021‘in ikinci yarısından itibaren uygulamaya konacak.

Kaynak :https://android-developers.googleblog.com/2021/04/updated-guidance-to-improve-your-app.html

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google Meet, mümkün olan en iyi toplantı deneyimini sağlamak için cihazınıza, ağınıza ve kurulumunuza otomatik olarak uyum sağlar. Ancak, mobil cihazınız üzerindeki etkiyi azaltmak için toplantınızın kalitesini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Mobil cihazlarda Google Meet için yeni veri tasarrufu ayarıyla veri kullanımınızı kontrol edin ve cihaz performansını artırın

Microsoft, Dev Channel'ı kullanan Windows Insider üyeleri için yeni bir Windows 10 Önizleme Yapısı 21370'i yayınladı. Yeni yapı başta Bluetooth olmak üzere birçok iyileştirme sunuyor.

Microsoft, Windows 10 Insider Preview Build 21370’i Bluetooth geliştirmeleriyle yayınladı