Google Play kullanıcı verilerini çalan uygulamalara savaş açtı

Google Play, 9 uygulamayı platformdan kaldırdı. Milyonlarca indirmesi olan uygulamaların, Facebook hesap bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

Google Play, 9 uygulamayı platformdan kaldırdı. Milyonlarca indirmesi olan uygulamaların, Facebook hesap bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

Google Play, 9 uygulamayı platformdan kaldırdı. Milyonlarca indirmesi olan uygulamaların, Facebook hesap bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

 

App Store ve Google Play, gibi platformlar milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Ancak bu uygulama denizinde çok az şirket, başarılı oluyor. Yine de dönem ve koşullara bağlı olarak bazı sürprizlerle karşımıza çıkmıyor değil. Ancak bu sürprizler daime iyi niyetli olmuyor.

Dışarıdan bakıldığında oldukça güvenilir ve milyonlarca kullanıcısı olan uygulamalar, aslında gördükleri kadar masum değil. Üstelik bu uygulamaların sayısı sandığınızdan çok daha fazla.

Google Play Store milyonlarca indirmeye sahip 9 uygulamayı kaldırdı

Yayınlanan raporlara göre, kötü niyetli uygulamaların ilk hedefi kullanıcıların güvenini kazanmak ve zayıf noktalarından vurmak. Bu nedenle fotoğraf düzenleme, egzersiz, eğitim ve burçlar için bir uygulama gibi Google Play mağazasında yerlerini alıyorlar. Ücretsiz şekilde hizmet verirken kullanıcılara pek çok reklam gösteren uygulamalar, daha sonra bir kurtuluş öneriyor.

Dolandırıcılar, kullanıcılara Facebook hesaplarıyla giriş yaparak uygulama içi reklamları devre dışı bırakma seçeneği veriyor. Kabul eden kişiler, e-posta ve şifrelerini girebilecekleri alanlar içeren, gerçek bir Facebook giriş formu görüyor. Hemen ardından ise uygulamadaki truva virüsünü kullanarak bireylerin oturum açma kimlik bilgilerini ele geçirmek için devreye girdi.

En çok da 5,8 milyondan fazla kez erişilen PIP Photo adlı bir uygulama dikkat çekti. Hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşan uygulama, kaç kişinin verisini çaldı şu an için.  Google Play, uygulamayı hızlıca kaldırırken, indiren kullanıcıların acilen önlem alması gerekiyor.

Listedeki diğer uygulamalar ise şunlar:

  • Çöp Temizleyici: 100.000’den fazla indirme: Inwell
  • Fitness: 100.000’den fazla indirme: Daily
  • Kilidi Tut: 50.000’den fazla indirme: Lockit Master
  • Burçlar: 100.000’den fazla indirme: Horocope Pi
Kaynak:https://www.log.com.tr/google-play-store-icin-ortaya-cikan-buyuk-guvenlik-sorunu/.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Araştırmacılar, oldukça kapsamlı bir şekilde yürüttükleri çalışmada obezitenin genetik yapısına odaklandılar. Bu sırada 3 binde 1 görülen bir gene rastlayan araştırmacıları, bu genin kilo almayı engellediğini, bu sebeple de obezitenin önüne geçtiğini söylüyor.

Yiyorum Yiyorum Kilo Alamıyorum Diyenlerin Sırrı Açıklandı: Kilo Almayı Önleyen Nadir Bir Gen Keşfedildi

Daha öncesinde Castlevania'nın anime uyarlamasını hazırlayan; Tomb Raider ve Skull Island'ın animeleri üzerinde çalışan Powerhouse Animation Studios, Netflix ile anlaştı.

Netflix’ten sevindiren hamle: Castlevania’nın animasyon stüdyosu daha fazla animasyon hazırlayacak