1. Ana Sayfa
  2. Eklentiler

Google Paylaş Butonu Bloga nasıl eklenir

Google Paylaş Butonu Bloga nasıl eklenir
0
Share Butonu

Google Developers (Geliştiriciler) tarafından devreye alınan Google+ Platform’unda Share (Paylaş) düğmesinin kullanımına başladığını duyurdu. Share Paylaş butonu ile G+1 butonu farkı ne ? İşte bu noktada kafalar karışıyor. Kısaca konu hakkında açıklama yapalım.
G+1 Butonu : Blog’unuzun ziyaretcileri her hangi bir yazınızı beğenip, yazınızın altında bulunan G+1 butonu tıklandığında Google Plus akışınız da çıkıyor, aynı zamanda arama motorları tarafından indexlenerek siz bir arama yaparken karşınıza “siz bunu +1 lediniz” şeklinde görebiliyorsunuz.

Paylaş Share Butonu : Yazıyı beğendiniz ancak G+1 butonu ile profil akışınızda değilde Google hesaplarınızdaki kayıtlı çevrelerinizin de bu yazıdan haberi olmasını istiyorsunuz. Paylaş butonuna tıkladığınızda alttan açılan pencerede çevrelerinizi seçip istediğiniz çevrelerle paylaşılmasını sağlamakta.
Sonuç olarak ;
G+1 : Tek bir beğeni profil akışınızda görülüyor, diğer çevrelerinizde görülmüyor.
Google+ Share Paylaş : Tüm çevrelerinizle paylaşım kolaylığı sağlıyor. Facebook uygulamasındaki “beğen”, “paylaş” mantığı gibi düşünürseniz tam olarak anlayabilirsiniz.
01.05.2012 Türkiye saati ile 22,56 PM’da başlatılan bu eklentiyi Klasik blog’larımız için kullanabiliriz.
Yapılacak işlemler :
Öncelikle her zaman yaptığınız gibi blog şablon yedeğini alıyorsunuz.
1. Script kodunu ekleyeceğiz ;
Şablon ⇒ HTML’yi Düzenle tıklıyoruz

</head>

Kapanış tag’ını buluyoruz. (Ctrl + F ) tuşlarını kullanabilirsiniz.
Bu tag’ı bulduktan sonra aşağıda verilen linkteki kodu kopyalarak hemen üstüne gelecek şekilde yapıştırıyoruz.

Kodları buradaki linkten alabilirsiniz.
Bağlantı : https://developers.google.com/+/plugins/share/
Farklı görünümler seçerek uygulama yapmak isteyebilirsiniz.
2. Paylaş butonunuzun görülmesini istediğimiz kısmı seçeceğiz ;
Şablonunuz da aşağıdaki kodu buluyorsunuz.

<div class='post-footer'>

Hemen bu kodun altına aşağıdaki kodumuzu yapıştırıyoruz.

<div class="g-plus" data-action="share"></div>

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var Post footer kodu iki ad çıkıyor. Birinci kod kısmına yapıştırdığınızda çıkan görüntü şu şekilde görülüyor.

1. Paylaş buton görüntüsü

1. Şeçenekteki şablondaki Post footer görüntüsü

1. Şeçenekteki şablondaki Post footer görüntüsü

Arama kısmındaki oka tıkladığınızda ikinci Post footer çıkacak bu kodu kullanmıyorsunuz. Kullandığınızda paylaş butonu çıkmıyor. Denemeleri iki blogta da yaptım bir problem yaşamadım. Kodları yapıştırdığınızda tırnaklara dikkat edin, ayrık kalmasın. Ayrık ve tam kopyalama yapmazsanız işlem başarısız olur. Sonuç : Yaptığımız işlem sonucu blog’umuzda diğer paylaşım butonlarının üzerinde artık Google Share (Paylaş) butonunu görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap