1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google milyonlarca sağlık kaydını analiz eden bir arama motoru üretecek

Google milyonlarca sağlık kaydını analiz eden bir arama motoru üretecek
0
 Google, Fitibit satın almasının ardından Ascension ile ortaklığını duyuran Google, sağlık sektöründen pay almaya kararlı.

3 trilyon dolarlık sağlık endüstrisinden pay almaya hazırlanan Google, arama motoru alanında sağlık tedarikçileriyle iş birliği yapmaya başladı. ABD’nin ikinci en büyük sağlık sistemi olan Ascension ile ortaklığını duyuran Google, sağlık tedarikçilerine yapay zeka tabanlı araçlar sunmak için kişisel sağlık veri kümelerine erişmeye başladı.

Project Nightingale isimli bu çalışmanın, Google’ın Fitbit satın almasının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Hatırlarsanız şirketin Fitbit satın almasını, giyilebilir teknoloji pazarında iyi bir ürün markasıyla varlığını güçlendirmesi olarak yorumlamıştır. Aynı zamanda Google’ın reklamlar için Fitbit‘teki sağlık verilerinden faydalanabileceğini söylenebilir.

Bu yeni iş birliği sayesinde Şirketin doktorların hasta kayıtlarını kolayca bulabilmesi için Google Flights benzeri bir arama motoru inşa edeceği iddiası da doğrulanmış oldu. Ortaklık anlaşması Google’ın Temmuz ayında yayınladığı Kazanç Raporu’nda görünse de, ilk kez açıkça gündeme getirildi.

Google yaptığı duyuruda, anlaşmanın HIPAA yönetmeliklerine uygun bir şekilde gerçekleştiğini de belirtti:

“Ascension’ın verileri, sözleşme kapsamında sunduğumuz bu hizmetleri sağlamaktan başka bir amaç için kullanılamaz ve hasta verileri Google tüketici verileriyle birleştirilemez ve birleştirilmeyecektir.”

Ascension ise yayınladığı duyuruda bu ortaklık ile klinik kalitesini ve hasta güvenliğini arttırmaya yardımcı olacak yapay zeka uygulamalarını keşfetmeyi amaçladığını ifade etti.

Kaynak: https://webrazzi.com/2019/11/12/google-milyonlarca-saglik-kaydini-analiz-eden-bir-arama-motoru-uretecek/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap