Google Microsoft Windows 10 Qualcomm ve ARM bilgisayarlar, Chrome üzerinde birlikte çalışıyor

Google ve Microsoft’un yerel ARM yazılımı oluşturma çalışmaları, günlük kullanıcıları dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde yaşayabilir hale getirebilir.

ARM‘nin ana engelleme sorunlarından biri standart masaüstü uygulamaları için yazılım desteğinin olmamasıdır. Google ve Microsoft’un yerel ARM yazılımı oluşturma çalışmaları, günlük kullanıcıları dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde yaşayabilir hale getirebilir.

Intel ve AMD arasında en yeni ve daha büyük işlemciyi kimin oluşturabileceğini görmek için bir yarış gibi görünse de, bu savaş yalnızca x86 platformları için devam ediyor.

 

ARM mimarisi çoğu mobil cihazı güçlendirir ve dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin pil ömrünü uzatmak için giderek daha uygun hale gelmektedir.

Beklenmedik bir ortaklıkta, Google ve Microsoft, Windows 10 için Chrome’un ARM uyumlu bir sürümünü oluşturmaya birlikte çalışıyor.

 Snapdragon 850’de Windows
 

Yaklaşık bir ay önce, Qualcomm’un üst düzey yöneticisi, kişisel olarak Chrome’un ARM sürümü üzerinde çalıştığını duyurdu. Şimdi, iddiaları doğrulayan Chromium’un Gerrit kaynak koduna taahhütler yapıldı.

İki Microsoft geliştiricisi de ARM için Windows 10 için Chrome‘u taahhüt ediyor. Şu anda olduğu gibi, Microsoft’un diğer uygulamalar için Chrome’a ​​güvenmesi nedeniyle yardımcı olmaya istekli görünüyor. Google, Microsoft Edge’i daha fazla Windows 10 cihazında değiştirmek istediği kadarıyla Microsoft, buna isteyerek izin vermeyebilir.

Bunun yerine, Microsoft, ARM platformları için Elektron tabanlı uygulamaların güncellenebilmesi için geliştirmeye katkıda bulunabilir. Visual Studio Kodu, Chrome’un çalışması için kod tabanına ihtiyaç duyan oldukça önemli bir araçtır. SkypeSlack ve Node.js ayrıca Chrome’un JavaScript motoruna da güveniyor.

Microsoft ve Google, rakip teklifleri göz önünde bulundurulduğunda her zaman dengeli bir ilişki kurdu. Google’ın Pixelbook‘a ve potansiyel olarak yeni Pixel Slate‘e Windows 10 özellikleri eklemesi, tüm ilgili taraflara fayda sağlayan bir uzlaşma olabilir.

 
Kaynak: https://www.techspot.com/news/77528-google-microsoft-building-chrome-windows-10-arm.html

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva, ayva çekirdeği ve ayva çayı neye iyi gelir?

Turkcell, 1 Ocak 2019’da AKK’yi Resmen Kaldırıyor Türk telekom ne yapıyor?