Google, Kullanıcıları Gizli Sekmede Takip Etmekle Suçlanıyor

İtiraz Kabul Edilmedi: Google, Kullanıcıları Gizli Sekmede Takip Ettiği İçin Yargılanacak

İtiraz Kabul Edilmedi: Google, Kullanıcıları Gizli Sekmede Takip Ettiği İçin Yargılanacak

İtiraz Kabul Edilmedi: Google, Kullanıcıları Gizli Sekmede Takip Ettiği İçin Yargılanacak

Google, kullanıcılarını gizli sekmede de izlemeyi sürdürdüğü için geçtiğimiz yaz bir dava ile karşı karşıya gelmişti. Davaya itiraz eden ve düşmesini isteyen Google’ın isteği kabul olmadı. Şirket, kullanıcılarını gizli sekmede de takip ettiği için yargılanacak.

Google, geçtiğimiz yaz haziran ayında ABD’de büyük bir dava ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği gerekçesiyle açılan davada şirket, kullanıcıları yanıltmakla ve verileri gizli bir şekilde toplayarak yasaları ihlal etmekle suçlanıyordu. Bu suçlamayla beraber Google, durumdan etkilenen milyonlarca kullanıcıya yönelik zarar için 5 milyar dolarlık bir tazminat davası ile karşı karşıya kalmıştı.Ancak Google, bu davanın gerekçesini kabul etmedi ve Google sözcüsü Jose Castenda konuya ilişkin yaptığı açıklamadaChrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.’‘ ifadelerini kullandı. Ardından Google, davanın düşmesini istedi.

Mahkeme Google’ın isteğini kabul etmedi:

Gelen son haberlere göre ise mahkeme Google’ın bu isteğini kabul etmedi. Bu durumda Google, kullanıcıları gizli sekmede takip edip veri topladığı için 5 milyar dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak. Google’ın yaptığı açıklamada verdiği bilgiler doğru olsa da nihayetinde kullanıcıları yanılttığı ve tam olarak hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik yeterli bilgi vermediği gerekçesiyle haksız bulunabilir.

Bu da mahkeme sonucunda Google’ın bu noktada farklı ve daha şeffaf bir politika uygulamasına yönelik bir kararı beraberinde getirebilir. Tabii ki bir diğer seçenek ise Google’ın her şeyi ‘yasalara uydurduğunu’ kanıtlayarak davayı kazanması.

kaynak: https://www.engadget.com/google-must-face-incognito-mode-lawsuit-212859134.html

 
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google, Chrome İçin Üç Farklı 'Sıfır Gün' Açığını Gideren Bir Güncelleme Yayınladı

Google, Chrome’da Üç Sıfır Gün Açığını Giderdi

Netflix'in Yeni Yerli Filmi 'Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?'den İlk Fragman Geldi

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?’nün İlk Fragmanı Yayınlandı