1. Ana Sayfa
  2. Adsl

Google, “KRACK” açığı için Android’e güncelleme yayımladı

Google, “KRACK” açığı için Android’e güncelleme yayımladı
0

Dünya üzerinde kullanımda bulunan tüm kablosuz modemleri risk altına sokan Wi-Fi açığı KRACK için Google‘dan beklenen Android güncellemesi sonunda geldi.

Mathy Vanhoef, geçtiğimiz ay kablosuz modemleri koruyan şifreleme sistemi WPA2‘nin gerçek anlamda kırıldığını açıklamıştı. WEP şifrelemeye göre çok daha güvenli olması nedeniyle tercih edilen WPA2, şu an gerçekten büyük bir riski oluşturuyor. Tüm Wi-Fi donanımlarını etkileyen bu tehlikeli durum, ağdan geçen kredi kartı, parola, mesajlar, elektronik postalar ve fotoğraflar gibi verileri açığa çıkartıyor. Açığın WPA2‘nin kendisinde olması tüm üreticilerinin yazılım güncellemesiyle çözmeleri gereken bir durum ortaya çıkartırken, Google söz verdiği güncelleme ile karşımızda bulunuyor. Android 5.0.2 ve üzerindeki tüm akıllı telefonlar için hazırlanan güncelleme, geç kalınmasına rağmen sorunu ortadan kaldırıyor. Güncellemenin kişilere gelmesi ise Google’dan çok telefon üreticilerine bakıyor. Üreticilerin açığı kapatan güncellemeyi en kısa zamanda milyarlarca Android kullanıcısına göndermesi gerekiyor.
Google, “KRACK” için Android tarafındaki görevini yaptı

Windows, iOS ve macOS sistemlerde de kapatılan açık, genel olarak çok büyük bir etki yaratamamış görünüyor. Ayrıca bu durumla beraber güvenlik güncellemelerinin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Bakalım Android kullanıcıları güvenlik güncellemesini tam olarak ne zaman alabilecek?

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap