1. Ana Sayfa
  2. Google haritalar

Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sağlatan özelliği Türkiye’de

Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sağlatan özelliği Türkiye’de
+ - 0

Yeni Google Haritalar özelliği “çevre dostu rota bulma” Türkiye dahil 40’a yakın Avrupa ülkesinde açıldı. Yakıt tasarrufu sağlatan özellik de şu anda kullanımda.

Google, geçtiğimiz Ekim ayında Haritalar uygulamasına çevre dostu rota bulma özelliğini eklemişti. Kullanıcıların yakıt tasarrufu için en iyi rotaları bulmasına yardımcı olan özellik de, Türkiye dahil 40’a yakın Avrupa ülkesinde kullanıma açıldı.

Çevre dostu rotalar nasıl gösteriliyor?


Google Haritalar, çevre dostu rota özelliği etkinleştirildiğinde, kullanıcıya en hızlı rotalar yerine yakıt açısından daha verimli rotalar gösteriliyor. Bu rotalar yaprak etiketiyle işaretleniyor. Google Maps’in çevre dostu rotaları göstermesi için kullanıcının yapması gereken ufak bir ayar var. Ayarlar Navigasyon Ayarları menüsünden Rota Seçenekleri altındanYakıt açısından verimli rotaları tercih et” seçeneğinin açılması gerekiyor.

Yakıt tasarrufu sağlayan özellik Türkiye’de


Araç sahipleri ayrıca, araçlarının motor tipini seçerek yakıt açısından daha verimli rota seçeneklerini görebiliyor. Yakıt tasarrufu sağlayan özellik, Ayarlar menüsünden navigasyon için motor tipi (benzinli, dizel, hibrit veya elektrikli) seçilebiliyor.

 

Yüzbin arabaya eşdeğer karbon emisyonu tasarrufu


Google, Avrupa Çevre Ajansı’nın sağladığı verileri Google Haritalar’ın sürüş trendleriyle eşleştirerek, belirli bir bölgedeki en popüler motor tipine yönelen gelişmiş makine öğrenimi modelleri geliştirdiklerini belirtiyor. Google, çevre dostu rota bulma özelliğini kullanıma açtıktan sonra Amerika’da 100.000 arabaya eşdeğer karbon emisyonu tasarrufu sağladıklarını söylüyor.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap