1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Haritaları kullanarak Kamyon taşımacılığı sektörünü değiştirmek isteyen kadın

Google Haritaları kullanarak Kamyon taşımacılığı sektörünü değiştirmek isteyen kadın
0

Google Haritalar Platformu, Chiamaka Nwosu için Afrika‘da kargo takibi yapmaktan daha fazlasını ifade ediyor. Chiamaka, bu platformu teknolojinin gücünden yararlanarak dünyada kalıcı bir iz bırakmak için kullanıyor.

Chiamaka, bu platformu teknolojinin gücünden yararlanarak dünyada kalıcı bir iz bırakmak için kullanıyor.

Chiamaka Nwosu, babasının eve ilk defa bilgisayar getirdiği günü hâlâ hatırlıyor. Bir şeylerin işleyişine her zaman merak duyan Chiamaka, oyuncaklardan evlerindeki jeneratöre kadar her şeyi kurcalardı. Chiamaka 10 yaşındayken bilgisayarı bir fırsat olarak görüyor, nasıl kullanılacağı bilindiğinde dünyada olağanüstü imkanların kapısını açabilecek bir gizem olduğunu düşünüyordu.


Chiamaka‘nın teknolojiye olan bu ilgisi eğitim hayatına da yansıdı. Üniversitede bilgisayar bilimi okurken 110 kişilik sınıftaki 12 kadından biriydi. Yıllarca yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra Gana’daki Meltwater Entrepreneurial School of Technology’de kuluçka programı için prestijli bir bursa layık görüldü. İşte orada bir gerçek dünya sorununu çözmeyi aklına koydu.

Üniversitede bilgisayar bilimi okurken 110 kişilik sınıftaki 12 kadından biriydi.
Chiamaka, babasıyla yaptığı bir konuşmanın ardından Truckr fikrini buldu. Chiamaka’nın uzun yıllardır Afrika’da ithalatçılık yapan babası, gönderim konusunda karşılaştığı zorluklardan sık sık şikayet ediyordu. Kıymetli kargosu bazen adrese ulaşsa da çoğu zaman yolda kayboluyordu. Bunu duyan Chiamaka’nın aklına bir fikir geldi: 
 
Bu sorunu çözerek babası gibi kişilerin hayatını kolaylaştırsa nasıl olurdu?
Chiamaka şirket kurucu  ortakları ile birlikte

Chiamaka, diğer kurucu ortaklar Caryl ve Tshepo ile yakın çalışarak Gana’daki kargo sahipleri ile kamyon şoförleri arasında köprü işlevi görmeyi amaçlayan Truckr şirketini kurdu. Google Haritalar Platformu, yol ağını öngörmenin ve anlamanın zor olabildiği bir bölgede alanın güvenilir bir haritasını sunuyor. Bu şekilde Truckr’ın müşterilere kamyonlarının gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu göstermesine olanak tanıyor.

Chiamaka ve ekibi için bu, ücra yerler bile söz konusu olsa, kargolarının yolculuğu süresince kargo sahiplerinin içinin çok daha rahat olması anlamına geliyor.

 

“Bu sektörde kadın bir CEO olarak diğer kızlar için gerçekten çok iyi bir örnek teşkil ettiğimi düşünüyorum. Bunun gerçekleştiğini görmek, ne isterlerse yapabileceklerine inanmalarına yardımcı olabilir.”

Chiamaka Nwosu

Chiamaka, ister oyuncak ister kamyon olsun bir şeyleri kurcalamaktan asla vazgeçmedi. “Küçük Chiamaka şimdiki halimi görse çok gurur duyardı.” diyor. Babası da Truckr’ın Batı Afrika’daki yerinden fazlasıyla gurur duyuyor.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap