Google Haritalar, Araçların Motorlarına Göre Rota Gösterecek
 1. Anasayfa
 2. Google haritalar

Google Haritalar, Araçların Motorlarına Göre Rota Gösterecek

0

Google Haritalar, Benzinli ve Dizel Araçlara Başka, Elektrikli Araçlara Başka Yol Gösterecek

Google’ın Haritalar hizmeti için önemli bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Navigasyon uygulaması, yakın bir gelecekte otomobillerin motor tiplerine göre en fazla tasarruf edilebilecek rotaları oluşturmaya başlayacak. Peki nasıl?

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın en popüler hizmetlerinden bir tanesi olan Haritalar, yakın bir gelecekte güncellenecek ve pek çok şoförü memnun edecek bir özelliğe kavuşacak. Şu an için Google Haritalar’ın 11.39 kodlu Android beta sürümünün kodlarında yer alan özellik, araçların motor türüne göre rotalar oluşturulmasını sağlayacak.

Aslına bakacak olursak Google Haritalar, varsayılan olarak en kısa rotayı oluşturuyor, bu sayede zamandan tasarruf edilmesini sağlıyordu. Ancak Google mühendisleri, her aracın motor tipine göre aynı yolla tasarruf yapmayacağını anlamış gibi görünüyor. Hal böyle olunca da geliştiriciler, dizeller, benzinliler, hibritler, LPG’liler ve elbette elektrikli otomobiller için ayrı ayrı güzergah oluşturmaya başlayacak.

Motor tipi ve türünü kullanıcılar belirleyecek

Google Haritalar uygulamasının Android beta sürümünün kodlarında tespit edilen yeni özellik, kullanıcıya motor tipi ve türünü soracak. Kullanıcı, sahip olduğu otomobilin motor bilgilerini uygulamaya girdikten sonra da aracına özel rotalar almaya başlayacak. Peki bu özellik nasıl çalışacak? Google, farklı motor tipleri için farklı rotaları oluştururken nelere dikkat edecek?

Google tarafından yapılmış resmi bir açıklama olmasa da özelliğin nasıl çalışacağını az çok tahmin edebiliriz. Bu özelliği şöyle açıklamak gerek; benzinli ve dizel otomobiller, dur kalk yaptıkları zaman daha fazla yakıt tüketirler. Haliyle; bu motor tipindeki araçlar için en iyi tasarruf yöntemi, dur kalk yapmadan sabit bir hızda gitmektir. Ancak hibrit araçlarda durum böyle değil. Hibrit otomobillerin çoğu, fren yapılığında sürtünme enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp, bataryayı şarj ediyor. İşte olay bundan ibaret. Hibrit motorlu bir otomobil için dur kalk yapmak, çoğu zaman yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Google tüm bunları göz önünde bulunduracak ve kullanıcıyı en fazla tasarruf yapacağı yola yönlendirecek gibi görünüyor.

Kaynak: https://9to5google.com/2022/07/14/google-maps-efficient-route-electric-hybrid/

 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir