1. Anasayfa
 2. Genel

Google Hangouts ve Skype for Business karşılaştırması

Google Hangouts ve Skype for Business karşılaştırması
0

Son yıllarda, Skype ve Google Hangouts, çevrimiçi iletişim için özel özellikler geliştirdi ve video görüşmelerine daha fazla odaklandı. Google, Google Hangouts‘u hem işletmeler hem de kişisel kullanım için teşvik ederken, Skype, Skype Kurumsal‘ı başlattı. Bu bağlamda, bire bir karşılaştırma yapalım ve nasıl çalıştığını görelim.

Google Hangouts ve Skype for Business Benzerlikleri

Skype ve Google Hangouts birçok yönden benzerdir ve bunları kullanmanın temel fikri metin mesajları göndermek, sesli ve görüntülü arama yapmaktır. Bunun dışında, birden fazla kişiyle de görüntülü konferans yapabilirsiniz. Sadece hesabınıza giriş yapabilir ve aynı platformu kullanan herhangi biriyle görüntülü görüşme başlatabilirsiniz. Sohbet günlüklerine daha sonra İnternet üzerinden iş iletişimi kurmanızı kolaylaştırır. Ses ve görüntülü aramaların kalitesi aralarında çok farklı değildir ve her ikisi de eşit derecede iyidir. Bu, çoğunlukla İnternet marka genişliğine bağlıdır, platformda değil.

Farklıları Nasıl?

Hem Google Hangouts‘un hem de Skype Kurumsal’nın özelliklerini karşılaştırdığınızda, hangisinin daha iyi bir şekilde ihtiyacınıza uygun olduğunu anlayacaksınız.
odak
Google Hangouts
Hangouts’un G Suite sayfası, başlık olarak “Video konferans ve Toplantılar” bölümünü gösterir. Odak, çoklu katılımcı iletişimini ve platformun çeşitli özelliklerini basit bir şekilde tanıtmaya açıktır.
Skype Kurumsal

Bu ” Kimseyle değil, Herhangi bir cihazdan işbirliği yap” sloganı var. Buradaki vurgu, cihazlar arası iletişimden (dizüstü bilgisayardan, tabletten, masaüstünden akıllı telefona) iş iletişimi ve ekip işbirliğiyle ilgili olduğuna dikkat edin.
Fiyat
Google Hangouts

Hangouts, Google tarafından sunulan bir ofis işbirliği ve üretkenlik paketi olan G Suite ile birlikte gelir. G Suite fiyatı, kullanıcı başına aylık 5 ABD dolarından başlar. Hangouts‘ta ücretsiz sürüm, bir Google hesabı oluşturarak kullanılabilir.
Skype Kurumsal

Bu, kullanıcı başına ayda 2 $ ‘dan başlar ve Office 365’te yerinde barındırılabilir veya bulut üzerinde konuşlandırılabilir. Uygulamanın ücretsiz sürümü Microsoft hesaplarıyla kullanılabilir.
İşbirliği
Google Hangouts

Hangouts, şirketinizden ve diğer şirketlerden 25 katılımcıyla konferans görüşmenize izin verir. Bu, orta ölçekli takımınız olduğunda ve herhangi bir zamanda çok sayıda katılımcı beklemediğinizde gerçekten yararlı olabilir.
Skype Kurumsal

Burada organizasyona ve sahip oldukları Skype hesabının türüne bakılmaksızın 250‘ye kadar katılımcıyla görüşebilirsiniz. Aynı zamanda diğer paydaşlarla birlikte çalışanlarla iletişim kurmak isteyen çok büyük şirketler için idealdir.
Kullanıcı arayüzü
Google Hangouts

Eğer görsel bir güzelliğe sahip iseniz, bu platformu kullanmayı seveceksiniz. Çok fazla emoji ve avatar var. Mesajlarınızdaki çeşitli sohbet balonlarını bile kullanabilirsiniz. Bu kulağa eğlenceli geliyor ve çoğu insan bu özellikleri kişisel iletişimde kullanmayı seviyor.


Skype Kurumsal

Bu, tüm eğlence unsurundan yoksun ve arayüz açısından çok basit. Arayüz, PC ve Mac makineleri ve iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemleri gibi farklı platformlar için tüm uygulamalarda tutarlıdır.

Durum göstergesi
Google Hangouts

Bu, kişinin çevrimiçi olarak mevcut olduğunu belirtmek için yeşil bir daire kullanır. Ayrıca kendi özel durum mesajınızı da ayarlayabilirsiniz.
Skype Kurumsal

Skype bile benzer durum göstergelerine sahiptir, ancak tek fark, başka türde durumları seçme seçeneğiniz olmasıdır. Durumu Mevcut, Meşgul, Uzakta, Rahatsız Etmeyin, Aramada ve diğer birçok şekilde ayarlayabilirsiniz.
Gizlilik
Google Hangouts

Tüm sohbet kayıtları Google sunucularında saklanır. Bu yalnızca bir çözümdür ve bu, sunucunuzda dağıtmak için hiçbir seçeneğiniz olmadığı anlamına gelir. Hangouts‘taki tüm video ve ses akışları şifrelenir ve kullanıcılar site dışında olsa bile güvenli bir şekilde katılabilir.
Skype Kurumsal

Bu, şirket içinde dağıtılabilir ve ayrıca bulut tabanlı bir platform kullanma seçeneklerine de sahip olabilirsiniz. Güvenlik endişeleri olan çoğu şirket, daha güvenli olması için şirket içi sunucu seçeneğini bulacaktır.
Sesli aramalar
Hangouts

Hangouts kullanıcıları ABD numaralarının çoğuna ücretsiz telefon görüşmelerinden yararlanabilir ve Google Voice ile aramalar da ücretsizdir. Ücretsiz olmayan ABD numaralarına yapılan aramalar dakika başına 0,01 ABD dolarıdır. Uluslararası oranlar da oldukça uygun.
Skype Kurumsal

ABD’de mobil ve sabit telefonlara yapılan sınırsız aramalar aylık 6,99 ABD dolarıdır. Dünya sınırsız planı , ek 63 destinasyondan sabit hatları içeren aylık 13,99 ABD doları olarak belirlendi.
Dosya paylaşımı
Hangouts

Hangouts aracılığıyla dosya (belgeler, sunumlar, resimler, vb.) Paylaşmak oldukça kolaydır; Gerçek zamanlı işbirliği için dosyayı doğrudan G Drive’da depolayabilir. Nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek için resme bakın.


Skype

Ses, video veya grup aramaları sırasında fotoğraflar, belgeler, sunumlar, elektronik tablolar vb. Gibi çeşitli dosyalar hızlı bir şekilde Skype üzerinden paylaşılabilir. Dosya tipi ve boyutu bakımından da bir kısıtlama yoktur.
Uygulamalar ve Entegrasyonlar
Hangouts

Google, Google Dokümanlar, Slaytlar, Sunumlar, Takvim ve YouTube gibi diğer Google hizmetleri de dahil olmak üzere uygulama paketi ile entegrasyonlarla ilgili olarak Skype üzerinden sahiptir. Google, kurumsal kullanım vakalarına daha fazla odaklandıklarından Hangouts API‘sına erişimi iptal ediyor .

 

Skype

Microsoft, portföyündeki çok sayıda ürüne sahip olmasına rağmen, Skype’ın çoğuyla entegrasyonu yoktur. Örneğin, Office 365 kullanıcıları, 365 belgeleri Skype aracılığıyla paylaşamaz. Ancak Skype, 40’tan fazla dili kapsayan sesli ve görüntülü görüşmeler için gerçek zamanlı çeviri hizmetlerine yakındır.
Sonuç

Her ikisi de oldukça faydalıdır ve iletişim için uygun platformu seçmek için gereksinimlerinize bağlıdır. 50’ye yakın çalışanı olan küçük bir işletme çalıştırıyorsanız, Google Hangouts uygun bir seçenektir. Öte yandan, daha büyük bir şirket için platformu kullanmak ve şirket içi kurulum aramak istiyorsanız, Skype Kurumsal‘a gidin.

Kaynak: https://blog.teamwave.com/2017/01/16/google-hangouts-vs-skype-for-business/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.