Google, Google Dokümanlar’ın Oluşturulma Şeklini Değiştiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google, Google Dokümanlar’ın Oluşturulma Şeklini Değiştiriyor

0

Önümüzdeki birkaç ay içinde Google Dokümanlar, farklı platformlarda performansı ve tutarlılığı artırmak için belgeleri nasıl işlediğini güncelleyecektir. 

Tuval tabanlı görüntülemeye geçiş yapan ve mevcut HTML yaklaşımından uzaklaşan dokümanlarda Google, Chrome uzantılarına yönelik bir etki konusunda uyarıyor.

Tuval tabanlı oluşturma, özellikle ” içeriğin farklı platformlarda nasıl göründüğü konusunda tutarlılığı artıracaktır.” Performans iyileştirmenin yanı sıra, Google mevcut dokümanlar işlevselliğinin etkilenmesini beklemiyor.

Ancak, üçüncü taraf Chrome uzantıları ” artık amaçlandığı gibi çalışmayabilir.”

Bazı Chrome uzantıları, bir Google Dokümanı’nın arka ucunun nasıl yapılandırıldığına veya düzgün çalışması için belirli HTML bitlerine dayanır. HTML tabanlı oluşturmadan tuval tabanlı bir oluşturmaya geçerek, bazı Chrome uzantıları amaçlandığı gibi çalışmayabilir docs.google.com ve güncellenmesi gerekebilir.

Kuruluş yöneticilerinin, uzantıları tuval tabanlı oluşturma kullanan örnek bir Google Dokümanlar’a karşı denetlemeleri önerilir. Kullanıcıya karşı belirgin bir fark yoktur.

Google, Dokümanlar için araçlar oluşturmak için Çalışma Alanı eklentileri çerçevesini kullanmanızı önerir, ancak edge cases’in doğrudan şirketle iletişim kurması söylenir:

Şirketiniz etkileneceğini düşündüğünüz özel bir Chrome uzantısı geliştirdiyse ve Google Çalışma Alanı eklentileri çerçevesine geçemiyorsanız, geri bildirim sağlamak ve ekibimizi bilgilendirmek için bu formu gönderebilirsiniz.

Bu göç önümüzdeki aylarda ” yavaş” gerçekleşecek.

kaynak: https://workspaceupdates.googleblog.com/2021/05/Google-Docs-Canvas-Based-Rendering-Update.html

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap