Google, Gmail ve Kendi Ofis Uygulamalarına Gelecek Yapay Zeka Özelliklerini Açıkladı (Microsoft Office’in Pabucu Dama Atılacak)
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google, Gmail ve Kendi Ofis Uygulamalarına Gelecek Yapay Zeka Özelliklerini Açıkladı (Microsoft Office’in Pabucu Dama Atılacak)

0

Google; Dokümanlar, E-Tablolar, E-Slaytlar ve Gmail için yepyeni yapay zeka araçlarını tanıttı. “Duet AI” isimli bir marka altında toplanan bu özellikler, Google’ın Workspace hizmetlerini bir asistana çevirecek.

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın I/O 2023 etkinlikleri bomba gibi devam ediyor. Yapay zeka ile ilgili pek çok duyuru yapan şirket, ofis uygulamaları ve Gmail için de yepyeni özellikler duyurdu. Bu yeni özellikler henüz geliştirme aşamasında olsa da kullanıcıları şimdiden heyecanlanmış durumda. Zira Google, kelimenin tam anlamıyla ofis uygulamaları ile Gmail’i bir asistana çevirecek.

Bundan yaklaşık bir ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Google’ın Dokümanlar hizmetine metin yazdırma desteği getireceğinden bahsettik. Yapay zeka destekli bu yardımcı, istenildiği şekilde metinler oluşturulmasını ve sonradan da bu metinlerin düzenlenmesini sağlayacaktı. Ancak ofis hizmetleri için tek yeniliğin bundan ibaret olmayacağı anlaşıldı.


Google’ın Microsoft Office’i unutturacak özellikleri şöyle:

Google Dokümanlar

  • Google Dokümanlar’da redaksiyon işlemleri yapılabilecek.
  • Google Slaytlar kullanırken metinlerden görseller oluşturulabilecek.
  • Google E-Tablolar’a akıllı sınıflandırma ve proje düzenleme yardımcıları gelecek. 

Henüz geliştirme aşamasında olan bu özellikler, Google’ın ofis uygulamalarını benzersiz bir noktaya taşıyacak. Microsoft’un Office satışları, ücretsiz olarak da faydalanılabilen Google ofis hizmetlerinden zarar görecek gibi görünüyor.

“Sidekick” özelliği ile sayfalar dolusu belgeleri okumaya gerek kalmayacak!

Google’ın yapay zeka destekli özelliklerinden bir tanesi de “Sidekick” olarak karşımıza çıktı. Bu özellik, Google uygulamalarındaki metinleri sizin yerinize okuyacak, özetleyecek ve bir soru sorarsanız da yanıtlayacak. Sidekick, Dokümanlar gibi ofis uygulamalarında sağdan çıkan bir panel olarak görünecek. Bu özellik işleri kolaylaştıracak.

Gmail, e-posta oluşturmanıza yardımcı olacak!

g-mail

Google’ın “Workspace” bünyesindeki hizmetlerinden bir tanesi olan Gmail de yapay zekayı sonuna kadar kullanacak. Öyle ki kullanıcılar, yapay zeka ile e-postalar oluşturabilecekler. Üstelik Gmail’in yazma yardımcısı, akıllı telefonlarda da kullanılabilecek. Öte yandan; Gmail’in yapay zeka desteği sayesinde gelen bir e-postaya cevap da verilebilecek.

Dark Web’te e-posta adresiniz paylaşılmış mı, paylaşılmamış mı öğrenebileceksiniz!

gmail

Google, Gmail’in güvenlik tarafınaysa güçlü bir araç getirdi. Şirket, daha önce sadece One abonelerine sunduğu Dark Web gözlem hizmetini, tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak açıyor.

Özellikle birlikte kullanıcılar, e-postalarının daha önce dark web’in herhangi bir yerinde paylaşılıp paylaşılmadığını, dolayısıyla ele geçirilip geçirilmediğini öğrenebilecek. E-postanın yanı sıra ad soyad, doğum tarihi ve adres gibi bilgiler de dark web üzerinde kontrol edilecek.

Toplantılara yetişemediniz mi? Google Meet, size bir özet sunacak!

Google Meet

Google’ın çevrimiçi toplantılar gerçekleştirilmesini sağlayan Meet hizmeti de yapay zekadan nasibine düşeni aldı. Bu hizmet için oluşturulan bir yapay zeka aracı, toplantıların özetlerini sunabilecek. Ayrıca Google Meet toplantıları için artık nerede olduğunuzun hiçbir önemi yok. Zira yapay zeka, istediğiniz bir arka planı sizin için oluşturabilecek.

Google, tüm bu yeniliklere “Duet AI” ismini verdi!

Google, I/O 2023 kapsamında Workspace hizmetleri için duyurduğu yeni özellikleri “Duet AI” isimli bir marka altına aldı. Yani bu haberimizde bahsettiğimiz tüm özellikler, Duet AI’nin bir parçası olarak lanse edildi.

Artan dolandırıcılıklara karşı da bir önlem geliyor: Drive için “Spam” klasörü

google drive

Google, özellikle Drive yoluyla artan oltalama saldırılarına yönelik de bir önlem almaya başlıyor. Şirket, Drive hizmetine “Spam” klasörünün ekleneceğini duyurdu. Yeni klasör, tıpkı e-posta hizmetlerinde olduğu gibi şüpheli görülen veya tekrar tekrar gönderilen dosyaları barındıracak.

Böylelikle e-postanızın sizin haberiniz olmadan davet edildiği dosyalara girme ihtimaliniz en az seviyeye düşecek. Spam klasörüne düşen dosyalar, 30 gün sonra otomatik olarak kalıcı şekilde silinecek.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap