1. Ana Sayfa
  2. Android

Google Glass sinemada yasaklandı

Google Glass sinemada yasaklandı
0

Giyilebilir teknoloji denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Google Glass‘a bir yasak daha geldi.
Film başlamadan önce artık sadece cep telefonlarınızı değil, akıllı gözlüklerinizi de kapatacaksınız.
Normalde tüm sinemalarda, izleyicilerin film sırasında herhangi bir cihazla kayıt yapmaları yasaktır. ABD’deki Alamo Drafthouse sinema zinciri, yeni aldığı bir kararla salonlarında kullanılmasını da yasakladı. , tahmin edebileceğiniz gibi güvenlik.

Video çekebilen Google Glass cihazı gözünüzde kayıt yapmaya başladığında, üzerinde kayıt özelliğinin aktif olduğuna dair hengi bir ışık yanmıyor. Bu durum daha önce de gündeme gelmişti ama Google tarafından tasarımda herhangi bir değişiklik yapılacağına dair bilgi verilmemişti.

 
Ama karanlık bir salonda Google Glass’ın aktif olduğu, göz önünde duran minik ekranına yansıyan parlak imajdan anlaşılabiliyor.Sinema zinciri yöneticisi Tim League, attığı bir tweet ile bu yasaklamayı haber vermiş. League yaptığı açıklamada, kendisinin de cihazı denediğini ve daha ilk seferinde Google Glass’ın film korsanlığı konusunda kullanılabilecek çok etkili bir alet olduğunu farkettiğini belirtmiş. Bu konuda önemli bir durum daha önce ABD’nin ünlü sinema zinciri AMC’de yaşanmış, film sırasında numaralı gözlüğü ile Google Glass kullanan bir kişi, FBI yetkilileri tarafından salondan çıkartılmıştı.
ABD’de veya Avrupa’da başka sinema salonlarının korsan kullanıma karşı benzer bir yasağı uygulamaya sokup sokmayacakları merak konusu.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/teknoloji/google-glass-yasaklandi-1895545

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap