Google, geniş çaplı güncellemenin olduğu yeni arama algoritmasını yayınladı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google, geniş çaplı güncellemenin olduğu yeni arama algoritmasını yayınladı

0

Google çarşamba günü yaptığı açıklamayla bu hafta aramalardaki sıralama çekirdek algoritmasının geniş çaptaki güncellemesini yayına aldığını doğruladı. 
Şirket bu tarz güncellemelerde daha önce de olduğu gibi kullanıcılara rehberlik edeceğini de belirtti.

Twitter linki:   https://twitter.com/searchliaison/status/1105842166788587520

Google dizini için tarama siteleri ve dizin oluşturma ile ilgili resmi haberler: 

Mobil arama sıralamasında sayfa hızını kullanma

Güncellemenin 12 Mart’ta yayına alındığı Google Search’ün irtibat sorumlusu Danny Sullivan tarafından doğrulandı.

Twitter linki: https://twitter.com/dannysullivan/status/1105845767263019009

Google, genellikle her yıl birkaç kez çekirdek sıralama güncellemesi yapıyor. Hatta şirket yıl boyunca çok az güncelleme yaptığını da doğruluyor. Şimdiye kadar Google, geniş çaptaki çekirdek güncellemeleri karşısında sıralamanızı düzeltmek için özel olarak bir şey yapamayacağınızı defalarca ifade etti.

Google’ın daha önceki önerilerinde, diğerlerinden daha az oranda iyi performans gösteren sayfalar için harika içerik oluşturmaya odaklanmaktan başka “düzeltme yolu” olmadığı ifade edilmişti. Aynı şekilde içeriğinizin zamanla diğer sayfalara kıyasla daha ilişkili hale gelerek yükselebileceği de belirtiliyordu.

Eğer yakın zamanda sıralamanız değiştiyse bu geniş çaptaki sıralama çekirdek algoritmasındaki değişimden kaynaklanıyor olabilir. 

 Şimdilik arama sıralamasında nelerin değiştiğine dair bir tahminde bulunmak olası değil. Ancak bazı kaynaklar güncellemenin daha önce de olduğu gibi sağlık ve medikal alanını hedeflediğini belirtiyor. Öte yandan Google 1 Ağustos’ta yayına aldığı güncellemenin medikal ya da sağlık sitelerini hedeflemediğini açıklamıştı.

Şu an için hangi alanda faaliyet gösteren sitelerin bu durumdan en fazla etkileneceği ise kesin değil. Konuyla ilgili gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz.

Bunun yanı sıra Google’ın daha önce yayınladığı geniş çapta yapılan çekirdek algoritma güncellemeleriyle ilgili tavsiyelerine tekrar bakmakta fayda var. 
Google böyle durumlarda sayfaların sıralamasının değişmesinin olağan olduğunu belirterek, yükselişe geçen sayfaların genellikle önceden hakettiği halde daha az ödüllendirilen sayfalar olduğunu belirtiyor.

Bu kapsamda Google, sıralamayı değiştirmek için doğrudan izlenebilecek bir yol olmadığını ve sitelerin iyi içerikler üretmeye devam ederek zaman içinde sıralamalarını yükseltebileceklerini ifade ediyor.

Kaynak:  https://webrazzi.com/2019/03/14/google-genis-capli-guncellemenin-oldugu-yeni-arama-algoritmasini-yayinladi/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap