Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi

0

Google, Fotoğraflar uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Hizmeti sıradan bir fotoğraf/video görüntüleme aracı olmaktan çıkaran şirket, çok kapsamlı video düzenleme özellikleri ekledi. Kesme, kırpma gibi temel işlevlerin yanı sıra filtre ekleme gibi ince detaylarla daha kullanışlı hale gelen Fotoğraflar, çoğu mobil video düzenleme yazılımına alternatif oldu.

Google Fotoğraflar artık videoları düzenleyebiliyor

Aslında Google Fotoğraflar uygulamasında video düzenleme araçları vardı, ancak bu fonksiyonların yapabildiği işlemler kısıtlıydı. Yalnızca kırpma, sabitleme, döndürme gibi basit eylemlere izin veriyordu. Google’ın bugün yayınladığı güncelleme, uygulamaya daha fazla düzenleme aracı kazandırdı. Ayrıca şirket, Fotoğraflar’ın video görüntüleme arayüzünü de yenileyerek modern hale getirdi.

Google Fotoğraflar sayesinde artık videolarınızın hem dakikasını kısaltabilirsiniz hem de çerçeve genişliğini değiştirebilirsiniz. Örneğin 18:9 olan bir videonun görüntü oranını 4:3 formatında kare şekline küçültebilirsiniz. 3:2, 16:9, kare gibi ön tanımlı seçenekler sunan Google, kendi istediğiniz orana göre de videonuzu ayarlamanıza izin veriyor. 

 
Ayrıca isterseniz videoyu sağ, sol yönlerine doğru döndürebiliyorsunuz.Google Fotoğraflar için yayınlanan güncellemedeki yeniliklerden biri, ‘İşaretleme’ aracı. Videonuzdaki önemli bir kısmı vurgulamanızı sağlayan bu fonksiyon sayesinde istediğiniz renk ile ekranı çizebiliyorsunuz. Çizdiğiniz o alan videoya kaydediliyor. Böylelikle WhatsApp gibi bir mecrada paylaşırken, yaptığınız vurgu kaybolmuyor.

Google, yeni güncellemeyle Fotoğraflar uygulamasına ‘Filtreler’ sekmesi ekledi. Burada, videolarınızda kullanabileceğiniz toplam 13 tane filtre yer alıyor. Seviyesini 0-100 arasında değiştirebildiğiniz bu filtreler sayesinde çekimlerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Ayrıca ‘Yok’ seçeneğini seçerek de videonuzu eski haline döndürebilirsiniz.

Güncellemeyle eklenen bir diğer özellik de ‘Ayarla’ sekmesi. Videolarınızın parlaklığını, doygunluğunu ve daha birçok değerini değiştirmenize imkân veren bu sekmede 10’dan fazla araç bulunuyor. 

Google’ın eklediği araçların listesi şöyle:

– Parlaklık
– Kontrast
– Beyaz nokta
– Parlak alanlar
– Gölgeler
– Siyah nokta
– Doygunluk
– Sıcaklık
– Tonlama
– Cilt tonu
– Mavi ton
– Vinyet

Yeni özellikler bütün Android cihazlara geldi

Google Fotoğraflar uygulamasındaki video düzenleme araçları şimdiye kadar Pixel akıllı telefonlara özeldi. Ancak Google, bugünkü güncellemeyi marka fark etmeksizin bütün Android cihazlara sundu. Yani telefonunuzun markası ne olursa olsun, Fotoğraflar’ı şu linkten güncelleyerek yeni özelliklere erişebilirsiniz.

kaynak: https://shiftdelete.net/google-fotograflar-a-video-kurgu-ozelligi-geldi

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap