Google Erişim Sorununa Türkiye’den İlk Resmi Açıklama
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Erişim Sorununa Türkiye’den İlk Resmi Açıklama

0

Google, Gmail, YouTube ve birçok servis Türkiye‘de bir süreliğine devre dışı kaldı. Erişim sorunları sonrasında ilk resmi açıklama Dr. Ömer Fatih Sayan‘dan geldi. 

 Sayan, GSM operatörleri için de konuştu. Türkiye’de hizmet veren 3 büyük GSM operatörü, en son 26 Eylül 2019’da gerçekleşen 5,2 şiddetindeki İstanbul depreminde bağlantı sorunlarıyla gündem yaratmıştı. Depremin ardından 3 operatörün de kullanıcıları, aynı anda ilk kez 19 Aralık 2019’da erişim sorunu bildirimlerinde bulundular.Söz konusu erişim sorunu bildirimleri, hemen hemen her ülkede aktif şekilde kullanılan DownDetector isimli internet sitesi üzerinden yapıldı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un DownDetector sayfaları üzerinden erişim sorunları bildirildi, üç operatör için de Türkiye haritası kıpkırmızı oldu.
Ömer Fatih Sayan’dan açıklama: Operatörlerde bir sorun yok, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.
Türkiye haritası kıpkırmızı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir. Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır. USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Google’ın bugün yaklaşık 30 dakika süren erişim sorunlarının ardından akıllara, bunun Google Türkiye krizi ile ilişkili olabileceği sorusu geldi. Krizin çıkış noktası, Google’ın Android cihazlara ön yüklü olarak gelen mobil uygulamalarıydı, 

 Google’ın Rekabet Kurumu’ndan aldığı cezanın ardından uyguladığı yaptırım ise kendi uygulamalarını Türkiye’de devre dışı bırakmak oldu. Google bu işlemi mevcut Android telefonlar için değil, yeni çıkacak modeller için geçerli kılmıştı.Dolayısıyla Google’a yaşanan erişim sorunlarının doğrudan Rekabet Kurumu ve Google arasındaki krizle bağlantılı olduğunu söylemek spekülasyonlara neden olabilir.
Google ve servislerine yaşanan erişim sorunları, kullanıcıları da yanıılttı:

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone için yapılan geri bildirimlerin asıl nedeni, kullanıcıların mobil tarayıcıları ya da mobil Google uygulamalarına erişim sorunu yaşamaları oldu. Google servislerine ulaşamayan kullanıcılar, sorunun operatörlerle ilişki olduğunu düşündüler. Bizi bu sonuca götüren en önemli veri ise Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda GSM firmalarına ilişkin geri bildirimin yapılmamış olması.

Ayrıca Google servislerinin çöktüğü anda, tüm operatörlerin mobil internet, sabit hat ve GSM görüşmelerinde genel bir soruna rastlanmadı. Lokal olarak Türkiye’nin farklı köşelerinde hemen hemen hergün yaşanan erişim sorunları dışında bir bildirime rastlamıyoruz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir