Google duyurdu! WhatsApp’ta büyük tehlike

Dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta açık tespit etti.

Dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta açık tespit etti.

Dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ta açık tespit etti.

Google kendi eliyle WhatsApp‘ta açık buldu. Google, gizli WhatsApp gruplarının katılım linklerini arama motoru üzerinden paylaşınca olanlar oldu. Birçok insan, Google tarafından açık hale getirilen gizli WhatsApp gruplarına erişim sağladı.

Google kuşkusuz arama motorları arasında kullanım sayısı ile açık arada önde bulunuyor. Bu durum gün içinde milyonlarca insanın milyarca aramayı Google üzerinden gerçekleştirdiğini gösteriyor. Fakat geçtiğimiz günlerde Google üzerinden arama yapan kullanıcılar WhatsApp ile alakalı ilginç bir durum fark ettiler.

Google gizli WhatsApp gruplarını paylaştı

Google araması yapan kişilerin fark ettiği şey gizli WhatsApp gruplarıydı. İşi ilginç kılan ise bu gruplara sadece linklere tıklayarak erişim sağlayabiliyorlardı. Yani Google gizli WhatsApp gruplarının katılma linklerini arama motorunda indeksliyordu. Özel olması ve sadece yönetici izni ile katılım sağlanabilmesi gereken WhatsApp gruplarına, Google’ın bu açığı sayesinde kolayca katılım sağlanabiliyordu. Söz konusu açık büyük infial uyandırdı. Zira, WhatsApp üzerinden gizli gruplar konuşan nice insanlar bu duruma oldukça büyük tepkiler gösterdi. WhatsApp ve Google tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, WhatsApp‘ı yakinen takip eden analist Jane Manchun-Wong konu hakkında sevindirici bir haber verdi.

 

WhatsApp açığı kapatıldı ancak…

Jane Manchun-Wong, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu güvenlik açığının sessiz sedasız kapatıldığını ve Google aramalarında artık WhatsApp linklerinin çıkmadığını bildirdi. Ancak ona göre söz konusu açık sadece Google’a özel değil. Yandex, Bing ve DuckDuckGo gibi arama motorlarında hala mevcut. Şimdi herkes konu hakkında onların da adım atmasını bekliyor.

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google, Görsel Arama Sonuçlarına Yepyeni Bir Özellik Getiriyor

Google, Görsel Arama Sonuçlarına Yeni Bir Özellik Getiriyor

Dün Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen hain saldırının ardından sosyal medyada yaşanan erişim sorunu yavaş yavaş düzelmeye başladı.

Türkiye’deki Sosyal Medyaya Erişim Sıkıntısı Çözüldü