Google Drive’i Blogger Yazı Editörü gibi Kullan
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Drive’i Blogger Yazı Editörü gibi Kullan

1

Google Drive seçeneklerinden, Google Dokümanları, Blogger yazı editörünü kullanmadan, biçimleme yaptıktan sonra blog yazı editörüne aktarıp kullanabilirsiniz. Google dokümanlar sayfasında yazılarınızı biçimleyip farklı formatları kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. “Google Drive → Yeni → Google Dokümanlar”. Yazı içinde iken farklı bir yazınıza bağlantı vermeyi düşündüğünüzde, bağlantı vereceğiniz bir önceki yazı başlık ismini yazıp, başlık ismini seçerek, menü çubuğunda bulunan Bağlantı ekle, icon simgesine tıklayarak size ait olan yazıya bağlantı verilebilir.

Yukarıda okuduğunuz yazı, Google Drive → Google Dokümanlar ile yazılmış ve Blogger yazı editörüne aktarılmıştır. Konu ile ilgili aşağıda verilen resmi lütfen inceleyin.

google-drive-dokumanlar

 Blog başlık yazısı, Google Arama sonuçlarında (Seo) 60 karakter sayısını geçmemesi Web araçları ve blogunuzun okunurluk değerini yükseltecektir. Blog başlık yazısını yazdınız ancak, hangi uzunlukta olduğunu bilmiyorsunuz. Web sitenizin yazı başlık satırını seçip, Google Dökümanlar → Araçlar → Kelime sayısı yolunu izleyerek karakter sayısını öğrenip Web araçları ve Seo kurallarına uygun duruma getirmeniz birkaç saniyenizi alacaktır. Başlık ismi satır kelime sayısını öğrenme ile ilgili resmi inceleyin.
yazi-baslik-satir-karakter-sayisi

Blog, “Arama açıklamamaları” yazı açıklamaları da aynı şekilde Web araçları ve Seo olarak önemlidir. Site yazı açıklamaların da ise (Seo), mümkün oldukça 160 karakter sayısını geçmemelidir. Google Dokümanları kullanarak yukarıda anlatılan aynı yöntemi kullanarak, yazı açıklamanızı seçin ve Google Dökümanlar → Araçlar → Kelime sayısı yolunu izleyerek karakter sayısını öğrenerek Seo olarak önemi büyük olan açıklama karakter sayısını geçmemeye özen gösterin. Yazı açıklaması, kelime sayısı yolunu izleyerek karakter sayısını öğrenme ile ilgili resmi inceleyin.

yazi-aciklama-karakter-sayisi

Alternatif seçenek : Google Drive biçimlemesi hoşunuza gitmedi ise, Blog editöründe ilgili yazı satırlarını tek tek seçin, üst menüde bulunan biçimlendirmeyi kaldır simgesine tılayın. Blog temanızın varsayılan yazı font ayarlarına dönersiniz.

yazi-bicimlendirmeyi-kaldir

Bu yazı biçimi de hoşunuza gitmezse, yazınızı seçin üst menüde “F” “Yazi tipi” simgesi yanındaki ok işareti ile pencereyi genişletin beğendiğiniz herhangi bir yazı fontunu deneyerek uygulayın.

yazi-tipini-degistirme

 
Google Drive hakkında yazılan diğer makalelere göz atarak değişik fikirler de elde edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap