1. Ana Sayfa
  2. Android

Google Drive Boş Alan | Google depolama alanında daha fazla alan nasıl elde edilir?

Google Drive Boş Alan | Google depolama alanında daha fazla alan nasıl elde edilir?
+ - 0
 

GoogleDrive depolama servisindeki verilerimizde, nasıl daha fazla yer açabiliriz?

Teknoloji devi Google’ın bulut tabanlı depolama platformu Drive, Android kullanıcısı olan hemen hemen herkesin aşina olduğu bir sistem. Verilerimizi bulut ortamına yedekleyerek, istediğimiz yerden dosyalarımıza ulaşmamıza ve herhangi bir aksilik yaşanması durumunda verilerimizi kaybetme ihtimalini ortadan kaldırmaya yarayan Google Drive, zaman zaman gereksiz verilerimizi de barındırarak kapasitesini boşa harcıyor.

Bu makale size, Google Drive’da nasıl yer açacağınızı anlatmaktadır.

1. Google Drive’ı köşe bucak temizlemenin bir yolu var:

Artık ihtiyacınız olmayan büyük boyuta sahip dosyaları temizlemek ile yer açmaya başlayabiliriz. 

Google Drive’da bulunan dosyalarınızı boyutları büyükten küçüğe doğru sıralanmış şekilde görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 
 
Açılan pencerede dosyaları görüntülemek için üzerine çift tıklayabilir, silmek içinse sağ tıklayıp en altta bulunan Kaldır butonuna tıklayabilirsiniz.

Kaldırmış olduğunuz dosyalarınız ne var ki hâlâ Drive‘ınızda yer tutmaya devam ediyor. Drive alanınızdan bu dosyaları tamamen silip yer açmak için sol tarafta bulunan Çöp Kutusu sekmesine tıklayın ve dosyaları buradan da Tamamıyla Sil seçeneğiyle kaldırın. Sildiğiniz dosyaların kapladığı alan 24 saat içerisinde kullanılabilir alan olarak Drive‘da görülecektir.

2. Gmail temizliği de önemli:

Çoğu kişi Gmail‘inde bulunan maillerin ve bu maillere ekli dosyaların da Drive depolama alanında yer kapladığını bilmez. Bu dosyaları da silmek ve Drive’ınızda yer açmak için ilk olarak buradan Gmail‘inize gidin. Arama yerine 

 
has:attachment larger:10 ifadesini yazın.

Girmiş olduğunuz komut sonrasında karşınıza çıkan sonuçlar, Gmail’inizde ve dolayısıyla Drive’ınızda büyük yer kaplayan maillerinizi gösterecektir. Buradaki maillerden gereksiz olanları seçin ve Sil butonuna tıklayın. 

 
Sayfanın sol kısımdaki Çöp Kutusu’na tıklayın. Çöp kutusunu boşaltın.

Spam mailleri kalıcı olarak silmek için öncelikle Spam kutunuza sol kısımda bulunan menüden gidin. Açılan pencerede “Tüm spam iletilerini şimdi silin” butonuna tıkladığınızda bu gereksiz mailler de artık tarih olmuş olacaktır.

3. Google Fotoğraflar’ı unutmayalım:

Fotoğraf ve videolarınız normal şartlar altında Google Fotoğraflar ile Drive‘ınıza orijinal kalitesinde ve boyutunda yedeklenir. Bazı durumlar haricinde gereksiz bir şekilde fazla olan bu boyutlar Drive alanınızı doldurmaya yetebilir. 

 
Fotoğraf ve videolarınız saklamak ve aynı zamanda bu dosyaları Drive kullanım alanınızı işgal etmekten kurtarmak için buraya tıklayın ve “FOTOĞRAF VE VİDEOLAR İÇİN YÜKLEME BOYUTU” seçeneğini Orijinal‘den Yüksek Kalite‘ye çekin.

İstemediğiniz fotoğraf ve videoları kalıcı olarak silmek içinse bu bağlantıyı takip ettikten sonra silmek istediğiniz dosyaların sol üzerinde bulunan işareti seçin, daha sonrasında hemen sağ üstte beliren çöp Sil işaretine tıklayın.

Not: Blogger kullanıcıları fotografları silerken bir kez daha düşünün ve doğru dosyayı sildiğinize emin olun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap