Google Docs kullanıcılarına kritik uyarı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Docs kullanıcılarına kritik uyarı

0

Google Docs ile ilişkili tanımadığınız isimlerden yorum emailleri alıyorsanız kesinlikle açmayın. Siber saldırganlar kullanıcıları oltalamanın yeni bir yolunu bulmuş durumda.

Google’ın kullanıcılara çevrim içi olarak veya arkadaşları ile iş birliği halinde doküman düzenlemesine imkân tanıyan Docs platformu geniş kitlelere ulaşmış durumda. Ücretsiz ve herkesin sahip olduğu Google hesabına dayanması en büyük avantajı. 

Google Docs kullananlar dikkat!

Bununla birlikte yaygın kullanımı siber saldırganların da dikkatini çekiyor. Avanan güvenlik firması Google Docs kullanıcılarına kritik bir uyarı yaptı. Firma saldırganların filtrelere takılmayan oltalama emailleri gönderebildiğini belirtiyor.

Şimdiye kadar 100’e yakın kullanıcıya gelen emailler Google dokümanlarındaki yorumlara dayanıyor. Saldırganlar yeni açtıkları bir Google dokümanına oltalama linki olan yorum ekliyor ve @ işareti koyarak herhangi bir kullanıcıyı hedefleyebiliyor. İsmi geçen kullanıcıya Google tarafından email gönderiliyor ve bu link görüntüleniyor.

Herhangi bir gönderen email adresi olmadığı ve doğrudan Google tarafından geldiği için filtreye de takılmayan emailler oldukça riskli. Firma Google Docs üzerinden gelen hiç bir emailin açılmamasını istiyor. Ayrıca Google da konu ile ilgili bilgilendirilmiş.

Kaynak:https://hothardware.com/news/security-researchers-warn-of-massive-malware-campaign-aimed-at-google-docs-users.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir