1. Ana Sayfa
 2. Genel

Google Dizini Engellenen Kaynaklar-Web Yönetici Araçları


7

Google, Web Yönetici Araçları Webmaster Tools site araçlarına kısa bir süre önce “Engellenen Kaynaklar” isminde bir alt menü sekmesi ekledi. Google’un, Web Yönetici Araçları servisini çok sık kullanan site yazar ve yayıncıları arkadaşlar eklenen bu yeni menüyü görmüş olmalılar. Bugüne kadar bu menüyü fark etmedi iseniz, buradan ilgili adımları takip ederek ulaşabilirsiniz. Web Yönetici Araçları → Google Dizini → Engellenen Kaynaklar. Kendi blog’umda da 13 ad. “Engellenen Kaynaklar” hatasına rasladım. Ancak yeni eklenen menünün blog üzerindeki davranışlarını izlemek için ellemedim. Uzun bir süre ellemediğim bu hatalar belli bir noktada durakladı. Bu hataları incelediğimde bakın neler buldum. Bu arada Web Yönetici Araçları API’lerinin tamamen yenilendiğini de hatırlatmak isterim.

Web Yönetici Araçları, Google Dizini, Engellenen Kaynaklar ile ilgili açıklamalar :

1. Google, Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.
2. Google Dizini → Engellenen Kaynaklar menüsüne tıklayın.
3. Açılan sayfada, hatalı linkleri göreceksiniz. Herhangi bir linke tıklayın.
4. Pop-Up açılan ve size yol gösteren bir pencere ile karşılaşacaksınız. Öncelikle tüm yazıları okuyarak ön fikir edinmeniz ileride oluşabilecek hataları düzeltmeniz için size temel oluşturacaktır.
5. Pencerenin en üst kısmına bakın. Engellemeye neden olan açıklama link olarak bu kısımda mevcuttur. Bu kısmı bir ipucu olarak kabul ederseniz hatayı kısa zamanda bulur düzeltirsiniz. Hemen alt kısımlarda 3 madde başlığı altında yol gösteren açıklamalar mevcut. Her bir açıklamanın sağ kısmında, Google gibi getir, Ana makinayı doğrula, Robots.txt test aracı isimleri Google mavisi ile seçici konumunda görülmektedir.

En alt kısımda konuyu özetleyen üç isim göreceksiniz bunlar :

A. URL
B. Kaynak
C. Robots.txt
Açıklamalarını aşağıda vereceğim engellenen hatalı linkimizin resmini inceleyin. Bu açıklama size örnek olması için anlatılmıştır. Engellenen linkler sizde farklı görülebilir ancak engellenen hatalı linklerin düzeltilme mantığı aynıdır.

Engellenen linklerin açıklaması

Engellenen linkimizin neden engellediğinin inceleyelim :

A. URL : URL kısmında yazı başlık ismine verilen linki görüyorsunuz.Bir hata görülmüyor. Öncelikle burada linkinize tıklayın. Yeni bir sekmede yazı sayfanız açılacaktır. Yazı sayfanız açıldığı için ister istemez kafanız karışacaktır. Kafanız karışmasın, bu sadece sayfanızın kontrolü ile ilgiliydi ve açıldığı için hatanın burası olmadığı gördünüz. Örnek olarak resimde gördüğünüz link şu şekildedir.

URL → http://guney59.blogspot.com/2014/10/dinamik-blogger-gorunumleri-devre-ds.html

B. Kaynak : Engellemeye neden olan linkin hedefidir. Yani kaynağı budur. İkinci link örneğimiz de şu şkildedir.

Kaynak → https://feedburner.google.com/fb/images/pub/feed-icon32x32.png

Burada dikkat ederseniz sayfamızın engellenmesine neden olan link yapısını görebilirsiniz. Bu bir resim linkidir. Feedeburner Rss besleme icon linkidir. Linke tıkladığınızda Rss icon resmini göreceksiniz. Hemen biraz önce açtığımız sayfamızı inceleyerek bu resmi arayacağız. Bakın bu Rss besleme 32×32 icon resmi nerede aşağıdaki resmi inceleyin.

Bu link neden engellenen sayfa oluşturdu :
1. Kısa süre önce Google Web yönetici araçları Robots.txt test aracı servisini güncellemiş ve site haritası olarak ; blogurlniz/sitemap.xml formatı ile kullanmaya başlamıştı. Site robots test aracını, Web yönetici araçları→ Tarama→ Robots.txt test aracı isminden görebilirsiniz.

Sitemiz için gönderdiğimiz eski site haritası ve yeni site harita gönderisi hakkında ilgili bilgileri bağlantı linkinden görebilirsiniz. Eskiden eklediğiniz birkaç linkten oluşan 500 er dilimlik site haritası yerine tek linkten tüm yazı sayfalarınızı artık gönderme şansına sahipsiniz.

Rss iconu, Feedburner eklentisi olduğundan dolayı resim kendi sunucularında barındırılmaktadır. Site haritamızı değiştirdiğimizden dolayı, Feedburner ile olan eklenti bağlantısını da değiştirmiş olduk. Ancak bazı yerlerde Feedburner ile olan ilişkilerimiz devam ediyor. Hemen alt sıradaki son Robots.txt açıklamsınıda incelediğinizde bize ait olmayan bir site boot’unun olmadığını engellemenin de bu neden ile yapıldığı ilişkisini kurabilirsiniz. Alt kısımdaki Url’i inceleyelim.

C. Robots.txt : Engelleme sayfasındaki link

→ https://feedburner.google.com/robots.txt

Bu link ile ilişkimiz yoktur. Linke tıkladığınızda size doğrulamnız gereken sekmeler açacaktır. Sunucular size ait olmadığından hiçbir doğrulmada yapamazsınız. Burada link size hata kaynağının ne olduğunu anlatan kısımdır.
Sayfa Engellemesinin kaldırılması için ilgili adımlar :
1. Sayfadaki resim link’i başka bir sunucuda olduğundan bu icon resmini önce kendi blog’unuza kaydedip linkini alıp kullanmanız gerekir.
2. Diğer seçenek bu resmi kullanmıyorsanız silmeniz veya kendinizin barındırdığı farklı bir resim kullanmanızdır.
3. Yukarıda anlatılan seçenekleri bitirdiğinizde yazı sayfanızı güncelleyin.
4. Google gibi getir ismine tıklayın ve linkinizi gönderin. Bir süre sonra engellemelerin yok olduğunu göreceksiniz. Yukarıda anlatılanlar hakkında kafanızın takıldığı konuları yorum penceresinde sorarak yardım alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. Hocam bende pinterest widget ten kaynaklanan hatalar alıyorum.Nasıl düzeltebilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba sorunuza “pinterest widget ten kaynaklanan hatalar alıyorum.” satırları ile başlamışsınız. Öncelikle hangi web sitede (Blogger, Wordpress, Dinamik Blogger) belirttikten sonra hangi işlemi yaparken ne hatası aldığınızı belirtirseniz! Hatanın ne olduğunu anlamaya çalışır elimden gelen yardımı sunmaya çalışırım.

 2. Merhaba Hocam Şöyle izah edeyim.Webmaster toolsta Google dizini engellenen kaynaklar içerisinde şöyle bir uyarı var https://widgets.pinterest.com ana makinesinde yer alan kaynaklar siteniz tarafından kullanılıyor .Bu ana makineden gelen bu kaynaklar siteniz tarafından kullanılıyor, ancak Googlebot için engellenmiş. Googlebot, sitenizde önemli kaynaklara erişemezse sayfa hatalı bir şekilde dizine eklenebilir. bu sayfa altında bir çok engellenen url mevcut.widget.pinterest ana makinasına erişim iznim olmadığından sorunu çözemiyorum.

  • Merhaba Google Blogger içi kullanılan birçok şeyi web yönetici araçları robots.txt Test Aracı ile engellemiştir. Adsense de bunlardan biridir. User-agent: Mediapartners-Google robots.txt Test Aracındada bunları görebilirsiniz.
   Pinterest sunucularına giremezsiniz zaten. Nerede ise herkeste bu durum mevcuttur. Zaten sosyal paylaşı, takip et, gibi eklentiler genelde nofollow olarak kodlanır. Amaç Google arama sonuçlarında saçma sapan açıklamalar kodlar çıkmasın diye. Etiketleriniz bile index almaz. Zaman zaman bu hatalarıda görebilirsiniz. Kafanıza takmayın. O linki seçin düzeldi olarak işaretleyin.

  • Önemli: Yorum kısımlarına direk kodlama içeren link eklemeyin lütfen. Spam olarak işaretleniyorsunuz. Siz farkında olmadan arama sonuçlatından çıkan linkleriniz azalır ceza alırsınız. Bu konulara dikkat edelim.

 3. Malesef düzeltildi olarak işaretlemek mümkün olmuyor.Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir