1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Dalgalanmaları

Google Dalgalanmaları
+ - 0

google-dalgalanma

Merhaba arkadaşlar Bu bu makalede çok sık karşımıza çıkmakta ve tanımı bugüne kadar tam anlamıyla yapılamamış olan Google Dalgalanmaları hakkında sizlere bilgiler sunmaya çalışacağız. Bu makaleyi okuduktan sonra konu ile ilgili derin bir bilgiye sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Öncelikle dalgalanma ne demektir sorusunu ele alalım. Dalgalanma; arama motorunda kararsız web sitelerinin sürekli sıralamada yer değiştirmesi anlamında kullanılmaktadır.Dalgalanmanın ne zaman, nasıl ve hangi siteleri etkileyeceğini kimse tahmin edemez. Google dalgalanmaları bazı anahtar kelimelerde aşırı yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi sizin web siteniz o anahtar kelimede sıralamada bulunuyorsa dalgalanmadan etkilenip etkilenmeyeceğini kimse tahmin edememektedir. Seo’nuz ne kadar güçlü olursa olsun, web siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, Domain süreniz ne kadar uzun olursa olsun dalgalanmadan etkilenmeyeceğinizin bir garantisi yoktur.

Google Dalgalanmasından etkilendiğiniz de yapacağınız pek bir şey yoktur. Dalgalanma öncesi Web siteniz için hangi işlemleri yapıyorsanız o işlemlere devam edin. Sakın dalgalanma sonrası sıralamada bir düşüş yaşadım deyip Seo işlemlerinizi hızlandırmayınız. Bunu yaptığınız takdirde dalgalanma sonucu geçici sıra kaybınız kalıcı olabilir.

Google Dalgalanmalarında şu sıralar aşırı bir artış gözlemlemekteyim. Bunun sebebini tam olarak anlamış değilim. Önümüzdeki günlerde Google algoritmasında bir güncelleme söz konusu olmaması beni daha da endişelendiriyor ve oturup beklemekten başka bir çare bırakmıyor.

Alexa değerlerine bakacak olursak çoğu çalışma yapılan günlerde değerler ya çok az düşüyor yada günlerce sabit kalabiliyor. 21 Nisandan sonra gelen yeni Google algoritmaları sanırım hala oturmadı. 2016 sezonunda çalışmaların daha düzenli gideceğine inanıyorum.  Bildiğiniz gibi mobil uyumluluk ve açılış hızlarının arama opsiyonları üzerinde çok etkiler bırakacağı uyumlu sitelerin ön planda tutulacağı bilgisini almıştık yaptığımız araştırmalarda şuan bu bilginin tam anlamıyla doğruluğu kanıtlanmış değiş çoğu yabancı forumda bu konu hakkında makaleler yazılmakta ve Adnan Güney bey ile yaptığımız incelemelerde bile çoğu mobil uyumsuz Alexa değeri düşük sitelerin bile üst sıralarda yer aldığını gördük. Bu yüzden moral bozmadan yapmış olduğunuz çalışmalara devam ediniz mutlaka 6 ay içerisinde yapılan çalışmaların meyvesini alacaksınız bu tip dalgalanmalar Google üzerinde yıllardır olmakta beklemekten başka seçenek bazen olmuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap