Google Chrome’un Yeni Sürümü Hangi Yeniliklerle Gelecek?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Google Chrome’un Yeni Sürümü Hangi Yeniliklerle Gelecek?

0

Google Chrome’un Yeni Sürümü, Kullanıcıların Yüzünü Güldürecek Özelliklerle Gelecek

Google Chrome, son sürümünde kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarmayı planlıyor. Chrome 81 sürümünde artırılmış gerçekliği ve NFC’yi daha fazla kullanıcı kullanabilecek. NFC, özellikle kredi kartı olmadan ödeme işlemi yapma konusunda sıkça tercih ediliyor.

Google, popüler tarayıcısı Chrome’un son sürümünde yenilikçi teknolojileri daha erişebilir hâle getirmeye çalışıyor. İnternet devi Google; tüm bu değişiklikleri Chrome 81 sürümünde kullanıma sunacak.

Android, Linux, macOS ve Windows için yayınlanan Chrome 81 betası kullanıcıların yüzünü güldürecek özelliklerle gelecek. Yeni sürüm, artırılmış gerçekliği daha iyi sunabilmek için WebXR desteği getiriyor. Böylece kullanıcılar, başka uygulamaya ihtiyaç duymadan artırılmış gerçekliğe ulaşabilecekler.

NFC desteği geliyor:

Chrome, yeni gelecek olan sürümünde NFC sistemini daha kullanılabilir hâle getiriyor. Peki bu NFC teknolojisi nedir? NFC, akıllı telefonlarda mobil ödeme, akıllı kimlikler ve hızlı işlem sunan uygulamalarda sıkça karşımıza çıkan bir özellik. Giyilebilir teknoloji ekipmanlarında genellikle NFC’nin kullanım oranı fazladır. Yeni bir Web NFC sistemi geliştiren Chrome, kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak.Gelecek olan yeni sürüm, mobil cihazların yerel bir uygulama veya sistem düzeyinde yeni özelliklere ihtiyaç duymadan nesnelerle etkileşime girmesine imkân veriyor. Örneğin NFC teknolojisiyle müzede sergilenen bir eser hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Chrome 81, ayrıca güvenlik için önemli bir ilerlemeyi getirecek. Bir yandan yeni teknolojik gelişmeleri yakalamaya çalışan teknoloji devi, güvenliğin önemini de unutmadı. Tarayıcının bu yeni sürümü, HTTPS trafiğinin güvenliğini artıracak TLS 1.0 ve TLS 1.1 protokollerine sahip olacak. Hatırlarsanız Chrome, önceki sürümlerinden olan 72 sürümünde bu özelliği kullanımdan kaldırmıştı fakat özellik, görüldüğü üzere kullanıcıların talepleri doğrultusunda yeniden kullanıma alındı.

Chrome 81, ayrıca güvenlik için önemli bir ilerlemeyi getirecek. Bir yandan yeni teknolojik gelişmeleri yakalamaya çalışan teknoloji devi, güvenliğin önemini de unutmadı.
Son sürümün ne zaman yayınlanacağı konusunda net bir tarih yok fakat kullanıcılar için bu yeni sürümün tatmin edici olacağı su götürmez bir gerçek. Peki gelecek olan bu yeni sürüm hakkında sizin düşünceleriniz neler? Sizler de yorumlar kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
kaynak: https://www.engadget.com/2020/02/16/chrome-81-beta-ar-nfc/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir