Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir?

0
Google Chrome 75, geçen yıl web sayfalarındaki karışıklığı dindirmek için masaüstü okuma modunu piyasaya sürdü. 
 
Fakat kullanıcıların bu özelliklere erişebilmesi için arama kısmına birtakım kodlar yazması gerekiyor. Bu gizli aracın sunduğu özellik sayesinde dikkat dağıtmadan uzun makaleleri okumak veya grafikleri incelemek çok daha verimli oluyor.

Okuma moduyla reklamları kaldırın

Özellikle mobilde sıkça tercih edilen okuyucu modu iOS Safari‘de çok kullanılıyor. Ardından Opera‘nın da getirdiği bu yenilik herkesin kullanmak istediği bir araç haline geldi. Okuyucu mod, metin haricindeki reklam gibi girdileri işlevsiz hale getirerek berrak bir görüntü sağlıyor. Bu sayede odak netleşiyor ve tek bir konu ön plana çıkıyor.

Uzantıya gerek duydurmayan özellik

Okuyucu moduna elbette başka alternatiflerden ulaşabilirsiniz. Bunun için çeşitli uzantılar mevcut. Ancak tarayıcısının yavaşlamasını istemeyenler bu dahili fakat gizli okuma modunu mutlaka denemeli. Bu işlev için yeni bir sürüm veya güncelleme gerekmiyor. Tarayıcınızın Chrome 75 ve üst bir sürüm olması yeterli. Belirttiğimiz gibi okuma modu için direkt bir buton yok. Chrome’da okuma modunu aktif etmek için basit bir yöntemi uygulamanız yeterli.

Chrome’da okuma modu nasıl etkinleştirilir?

Google Chrome tarayıcınızı açtıysanız öncelikle “Flag” modunu etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunun için;
Adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-reader-mode” kopyalayın ve yapıştırın…
Açılır menüden “EtkinleştirEnabled seçeneğine basın.
Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Açılan pencerede şöyle bir sayfa göreceksiniz:

Okuyucu modunu etkinleştirdikten sonra makale içeren bir sayfayı açtığınızda, adres çubuğunun sağ tarafındaki simgeyi görmüş olursunuz. Okuyucu modunu etkinleştirmek için çizgili simgeye Okuma Modu tıklamanız yeterlidir. Etkinleştirdiğinizde, sayfanın görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Ve, okuma modunuzu keyifle kullanabilirsiniz. 

Sonuç: Okuma Modu görünümü
 

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap