Google Chrome’dan güvenliği ikiye katlayacak özellik!
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Google Chrome’dan güvenliği ikiye katlayacak özellik!

0

 

Popüler tarayıcı Google Chrome, kullanıcıların güvenliği için yeni bir adım atıyor. Böylece HTTP sitelerindeki indirmeler engellenecek.

İnternet, hayatımıza girdiği günden bu yana fazlasıyla gelişti. Bununla birlikte bu gelişmenin beraberinde siber suçlar da artış gösterdi. Teknoloji devi Google ise Chrome”un güvenli olmayan indirmeleri engellemek için yeni bir güvenlik seçeneği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. İşte detaylar!

Google Chrome, güvenli olmayan sitelerdeki indirmeleri engelleyecek

Yıllar geçtikçe internet sitesi güvenliği özellikle son zamanlarda oldukça önemli bir yer tutuyor. Bundan dolayı da kullanıcıları ve verileri korumak konusunda önemli adımlar atılıyor. Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome için de HTTPS dönüşümünde önemli bir adım geliyor.

Google, uzun zamandır internet sitelerinin, HTTP yerine tarayıcı ile sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen HTTPS’yi kullanmalarını istiyor. Birçok internet sitesi HTTPS kullanıyor olsa da hala HTTP’de kalan siteler de var. Chrome ise bu sitelerdeki indirmeleri engelleyecek yeni hazırlıklar yapıyor.

Google, HTTP’nin yer aldığı internet sitelerine girdiğiniz zaman adres çubuğunun sol tarafında “güvenli değil” uyarısı gösteriyor. Ancak Google’ın atacağı adımla birlikte HTTP sitelerden yapılacak olan indirmeler, güvenli olmadıkları gerekçeleriyle engellenecek.

Örneğin, bir HTTPS indirme bağlantısına tıkladığınız zaman bu bağlantı sizi HTTP sunucusuna yönlendirdikten sonra tekrar HTTPS bağlantısına yönlendirirse Chrome, indirmeyi güvensiz olarak görecek. Sonucunda ise engelleyecek.

Chrome, aynı şekilde sadece HTTP üzerinden erişebileceğiniz bir internet sitesindeyseniz, bu sitedeki indirmeleri de engelleyecek. Google böylece hem kullanıcıları korumuş olacak hem de HTTPS için öncelik sağlayacak. Bu özellik, özellikle indirme işlemleri için HTTPS bağlantısını kullanan internet sitelerini teşvik edebilir. Bu özellik şimdilik geliştirme aşamasında ve 2023’te tam anlamıyla kullanıma sunulması bekleniyor.

Peki, sizi Chrome güvenlik adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Google Chrome’un bu adımı başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap