Google, Chrome’da Memories adlı yeni bir tarama geçmişi arayüzü üzerinde çalışıyor

Google mühendisleri son zamanlarda şirketin Chrome web tarayıcısına yeni bir özellik ekledi. Anılar olarak adlandırılan, şu anda yalnızca Web tarayıcısının Canary sürümlerinde kullanılabilir.

Google mühendisleri son zamanlarda şirketin Chrome web tarayıcısına yeni bir özellik ekledi. Anılar olarak adlandırılan, şu anda yalnızca Web tarayıcısının Canary sürümlerinde kullanılabilir.
Google mühendisleri son zamanlarda şirketin Chrome web tarayıcısına yeni bir özellik ekledi. Anılar olarak adlandırılan, şu anda yalnızca Web tarayıcısının Canary sürümlerinde kullanılabilir.

Anılar, adından da anlaşılacağı gibi, tarama geçmişi bilgilerini görüntülemek için yeni bir arayüzdür. Chrome’un orijinal tarama geçmişi, ziyaret edilen siteleri kronolojik sırayla listeler. Ana menüden veya chrome://history‘yi doğrudan tarayıcının adres çubuğuna yükleyerek açabilirsiniz.

Her giriş saat ve Tarih, simge, sayfa başlığı ve adresi ile listelenir. Siteler yeniden açılabilir veya geçmişten kaldırılabilir.

Google’ın sunduğu bu yeni özellik, “Memories (Anılar)” ismini taşıyor. İsminden de kısmen anlaşılabileceği üzere özellik, Geçmiş’e benzer bir işleve sahip. Tabii Chrome’da tarayıcı geçmişini gösteren iki özelliğin bulunması epey saçma olacağından bu iki özellik önemli bir ayrım noktasına sahip.

Geçmiş’in daha sınırlı ve toplu hali:

Chrome’da kullandığımız ve daha önce ziyaret ettiğimiz sayfaları gördüğümüz Geçmiş sekmesi, bize tüm bilgileri kronolojik sıraya göre sıralıyor. Bu sayfada gördüğümüz her bir satırda yer alan sayfa, ziyaret ettiğimiz tarih, saat, sayfanın simgesi, başlığı ve adresiyle birlikte gözüküyor. Sayfalara geçmişten ulaşılabildiği gibi bunları geçmişten de kaldırabiliyoruz.

Canary’de “://flags/#memories” adresi üzerinden aktifleştirebileceğiniz Memories özelliğiyse var olan tarama geçmişini size göstermiyor. Bunun yerine tarayıcıyı başlattığınız andan itibaren sekme grupları ya da yer işaretlerinden ziyaret ettiğiniz siteleri listeliyor. 

 

Her bir site açılabilir menü şeklinde yer alıyor ve bu menü açıldığında sitede ziyaret ettiğiniz sayfalar kronolojik olarak gösteriliyor.

Google’ın Canary sürümünde kullanıcılara sunduğu deneysel özellikler her zaman son sürüme gelmiyor. Memories özelliğinin de Geçmiş’e göre farklı bir kullanım sunması durumunda özelliğin son sürüme gelmesini bekleyebiliriz. Öte yandan her ne kadar farklı bir amaca sahip olsa da bu özelliğin Geçmiş’in yerini alamayacağının düşünülüp yayınlanmaması da ihtimallerden biri.
 

Chrome, yeniden başlatıldıktan sonra bellekleri doldurur. Mevcut tarama geçmişinden veri çekmeyecek, tabiri caizse yeni bir başlangıç.

Birkaç siteyi ziyaret ettikten sonra, örneğin yer imlerinizden, Chrome adres çubuğuna Adres girerek veya bağlantılara tıklayarak, bunların anılar sayfasında göründüğünü göreceksiniz.

Tarayıcının ana geçmiş sayfasının temel farklarından biri, verilerin farklı bir şekilde sıralanmasıdır.

Chrome Memories, sekme gruplarından veya yer imlerinden açılan siteleri arayüzde ayrı ayrı görüntüler. Ziyaret edilen sitelerin kronolojik bir listesini de alırken, her site o sitedeki son ziyaret edilen sayfayı temsil eden tek bir genişletilebilir girişle temsil edilir. İkincisi, geçmiş listesi Chrome’un ana tarama geçmişi listesi kadar ayrıntılı olmadığı için belirli bir siteyi bulmayı kolaylaştırır. Sitenin tüm ziyaret edilen sayfalarını listelemek için listeleri genişletebilirsiniz.

Kapanış Kelimeleri

Memories deneysel bir özelliktir ve Chrome’un kararlı sürümlerine ulaşmadan önce çekilebilir. Arayüz, ziyaret edilen siteleri tarama geçmişinde bulmayı kolaylaştırır, ancak bu, Chrome’a başka bir geçmiş tarayıcısı eklemek için yeterliyse, görülmeye devam eder.

Şimdi siz: seçtiğiniz tarayıcınızda temsil edilen tarama geçmişini nasıl görmek istersiniz?

kaynak: https://www.ghacks.net/2021/04/24/google-is-working-on-a-new-browsing-history-interface-called-memories-in-chrome/
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HumanSecurity isimli ekip, bir milyondan fazla Android kullanıcısını etkileyen PARETO isimli zararlı bir yazılımı tespit etti. PARETO, uygulamalarla birlikte kullanıcıların telefonuna yüklenerek sahte reklamlar izletiyor ve dolandırıcılara

1 Milyondan Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, geçtiğimiz aralık ayında duyurulan Mi 11 modelinden bu yana sürekli olarak yeni modeli duyurulan Mi 11 ailesine iki yeni üye daha ekledi. Mi 11X ve Mi 11X Pro olarak adlandırılan akıllı telefonlar, şirketin fiyat/performans konusundaki güncel politikasını takip ediyor.

Xiaomi, Fiyat/Performans Canavarları Mi 11X ve Mi 11X Pro’yu Duyurdu