Google, Chrome’a Safari ve Microsoft Edge’de Olan Sekme Özelliğini Getiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google, Chrome’a Safari ve Microsoft Edge’de Olan Sekme Özelliğini Getiriyor

0
Dünya’nın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome, sekmeleri yönetme konusundaki kötü ününü ortadan kaldıracak yenilikler getiriyor. Ayrıca gelecek yenilikler arasında temaları özelleştirmek için daha fazla seçenek de bulunuyor.

İnternette dolaşırken ziyaret etmek istediğiniz siteleri birçok sekmede sıraya almayı seviyor ve sonucunda 50 sekmeye sahip oluyorsanız biliyorsunuzdur ki Google Chrome bu işi kolaylaştırmıyor. Açtığınız sekmelerin ne olduğunu bir süre sonra unutuyorsunuz ve hatırlamak için sekme üzerinde imlecinizi birkaç saniye tutmanız gerekiyor.

İşte Google, sonunda bu olayı değiştiriyor. Artık sekmeler, üzerinde imlecinizle beklemenize gerek kalmadan çok daha kolay bir şekilde hangi sekmenin ne olduğunu size gösterecek. Bu özellik, daha önce Safari ve Microsoft Edge tarayıcılarında bulunuyor olsa da en çok kullanılan tarayıcı olan Chrome’a yeni gelmesi ayrı bir tartışma konusu.
Sekmelerin üzerinde gezerek site bilgisi alınabilecek:

Yeni gelen özellik, yukarıda da görebileceğiniz gibi yalnızca sekmelerin isimlerini gösteriyor ancak Google, yakında sekmelerin ön izlemelerini de göstereceğinin sözünü verdi. Yani her gün milyonlarca kullanıcının kullandığı tarayıcı, artık çok daha kullanılabilir bir hâle getiriliyor.

Gelecek özellikler, yalnızca sekmelerle sınırlı kalmayacak. Google’ın Chrome için yaptığı planlar arasında adres çubuğunu geliştirerek çok daha hızlı sonuç vermesini sağlamak da var. Bu sayede hava durumunu, çevirileri, etkinlikleri ve daha fazlasını çok daha hızlı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Yeni Chrome, rengarenk olacak:

Google Chrome’a gelecek bir diğer yenilik de temaları ilgilendiriyor. Google, Chrome temalarının renklerini çeşitlendiriyor ve renklendirme işlemini yalnızca temayla sınırlandırmıyor. Artık tarayıcının tüm rengini ve yeni sekme sayfasının rengini değiştirebileceksiniz ve bunu yapmak için herhangi bir Chrome teması indirmenize gerek kalmayacak.


Yeni değişikliklerin ne zaman son kullanıcıya ulaşacağı ise netlik kazanmadı ancak Google’ın açıklamalarına göre bizi sevindirecek yeni özellikler, sonbahardan sonra kullanılabilir olacak.
Sabırla bekliyoruz. Umarız! Google bu yenilikleri biran önce devreye alır. Yoksa İnsanlar farklı tarayıcılardaki yeniliklerden dolayı tarayıcılarını değiştirmeye devam edecek.
 
Kaynak: https://www.theverge.com/2019/9/20/20875441/google-chrome-tab-management-improvements-color-customization-features

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap