1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Google Chrome’a beklenen özellik geliyor: Kaynak tüketimini düşürecek

Google Chrome’a beklenen özellik geliyor: Kaynak tüketimini düşürecek
+ - 0

Google Chrome, arka planda açılan birden fazla sekmenin sistem kaynaklarını tüketmesini engelleyecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki aylarda kullanıma sunulabilir.

Günümüzün en popüler web tarayıcılarından biri olan Google Chrome, sistem kaynaklarının verimsiz kullanımını ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Chrome OS geliştirici kanallarında hem performans artışı hem de daha uzun bir batarya ömrü sunacak yeni bir özellik keşfedildi.

İşlemci yükünü düşürecek

Bilindiği üzere Google Chrome, beş dakikadan uzun süre etkileşimde bulunulmayan sekmelerin JavaScript kodunu dakikada bir kere çalıştırmasına izin vererek uyku moduna alıyor. Yeni keşfedilen ”Quick Intensive Throttling after loading” özelliği ise, bu varsayılan beş dakikalık süreyi 10 saniye ile değiştirerek CPU yükünü yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirmeyi hedefliyor.

Google, sayfaların uyku süresini düşürerek her ne kadar işlemci yükünde tasarruf sağlamayı amaçlasa da, bellek kullanımı tarafında ne kadarlık bir iyileştirme sağlanacağı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte yeni özelliğin, Windows, Chrome OS, Linux, macOS ve Android dahil olmak üzere tüm platformlara önümüzdeki aylarda gelmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.techspot.com/news/95241-google-chrome-might-soon-get-new-feature-thatll.html

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap