Google Chrome, Yeni Güncellemeyle Daha Az RAM Tüketecek

Google Chrome hız güncellemesi aldı. Google Chrome, aldığı son güncellemeyle birlikte performans iyileştirmeleri sunuyor.

Google Chrome hız güncellemesi aldı. Google Chrome, aldığı son güncellemeyle birlikte performans iyileştirmeleri sunuyor.

Google Chrome artık birincil işini çok daha hızlı yapıyor. Yakın zamanda yapılan bir güncellemenin ardından, tarayıcının üst kısmındaki (Google’ın “Çok amaçlı adres çubuğu” olarak adlandırdığı) arama çubuğundan geçen aramalar, sonuçları daha önce olduğundan çok daha hızlı bir şekilde tıklama öncesinde yüklüyor.

 

Google Chrome’un son güncellemesiyle birlikte şirket tarayıcının değiştiğini ifade ediyor. Buna ek olarak tarayıcı hız istatistikleri, gerçek dünya kullanımında belirsizdir. Ancak Google, en yaygın arama sonuçlarının artık 500 milisaniyenin altında görünme olasılığının dört kat daha fazla olduğunu söyledi. 

Bu, bir şeyler yazdığınızda Google arama sonuçları sayfasına çok daha hızlı yönlendirileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin bir oyun hakkında bir şeyler aratırken sunulan seçenekleri daha hızlı görebilecek olmanız gibi.

Arama sonucu hızındaki yeni iyileştirmeler, yalnızca Google’ı varsayılan arama motoru olarak kullananlar için geçerli. Ayrıca şirket, diğer arama motorlarının bu özelliğe dair bazı ince ayarlarla kullanabileceğini söyledi.

Bu yeni güncellemenin Chrome’da Google aramalarını Firefox ve Microsoft Edge’deki aynı aramalardan daha hızlı yapıp yapmadığı belli değil, fakat yeni teknoloji Chrome’un benzersiz “PartitionAlloc” bellek ayırıcısı tarafından destekleniyor. “PartitionAlloc” aslında programın bilgisayarınızdaki RAM kullanımını düzenliyor. Önceden, arama sonuçları önbelleğe alma yoluyla depolanıyordu. Bu bağlamda RAM tüketimi oldukça fazlaydı.

Google’a göre güncelleme, RAM kullanımını yüzde 22 oranında azaltıyor ve tarayıcının diğer kısımlarını hızlandırıyor. Kullanıcılar yıllarca Chrome’un RAM tüketimini dile getiriyordu. Dileriz şirketin bu hamlesiyle sorun bir nebze çözülür.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google, Drive’daki dosyaların daha rahat bulunabilmesi için yeni filtreleme araçlarını test ediyor

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini kesiyor. İşte o tarih!

Microsoft, kullanıcıları Windows 7 ve 8’den soğutacak karar aldı!