Google Chrome tarayıcısında 20’den fazla güvenlik açığı düzeltildi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Google Chrome tarayıcısında 20’den fazla güvenlik açığı düzeltildi

0

Arama devi Google, Chrome tarayıcısındaki 26 farklı güvenlik açığını gideren bir güncelleme yayınladı. Tespit edilen açıklardan biri kritik, 16’sı yüksek riskli olarak sınıflandırılıyor.

 
Google, Chrome için 97.0.4692.99 numaralı bir güncelleme yayınladı. Arama devi internet tarayıcısında biri kritik olmak üzere toplam 26 güvenlik açığını düzeltti. Şirketin, tespit ettikleri güvenlik açıkları için araştırmacılara ödediği toplam miktar şimdiden 100.000 doları aşmış durumda.
Siber güvenlik uzmanları Google’a biri kritik, 16’sı yüksek ve 5’i orta düzeyde olmak üzere 22 güvenlik açığı bildirdi. Tehlikeli olarak sınıflandırılan açıklar Omnibox, yer imi yöneticisi ve Vulkan grafik kütüphanesi de dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerdeki açıkları kapsıyor.

Kritik açık neyle ilgili?

Güvenli Tarama‘da bulunan kritik açık CVE-2022-0289 olarak tanımlandı. Bilgisayar korsanları bu açığı kurbanın sisteminde rastgele kod yürütmek için kullanabiliyorlar. Project Zero’dan Sergei Glazunov tarafından Google’a bildirildi.

Glazunov ayrıca biri site izolasyonunu etkileyen (CVE-2022-0290), diğeri ise PDFium ile ilgili (CVE-2022-0306) iki tehlikeli güvenlik açığı daha keşfetti. Google Chrome’un 97.0.4692.99 numaralı en son sürümünü Windows, macOS ve Linux platformları için yayınlandı. Kullanıcılar manuel olarak kontrol ederek yeni sürümün yüklenme sürecini hızlandırabilirler.

Kaynak:https://chromereleases.googleblog.com/2022/01/stable-channel-update-for-desktop_19.html.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir