Google, Chrome Tarayıcı sekme sayfasına Anı Fotoğrafları entegre Edecek
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google, Chrome Tarayıcı sekme sayfasına Anı Fotoğrafları entegre Edecek

0

 Google Chrome tarayıcının yeni sekme sayfasına Fotoğraflar entegre edecek. Bu özellik geliştiricilerin kullanımına açıldı.

Google, çatısı altında barındırdığı uygulama ve hizmetleri birbirleriyle entegre etme çalışmalarına devam ediyor. 

Eylül ayının başında yayınlanan 93. sürümle birlikte Drive dosyaları Google Chrome uygulamasına yerleştirilmişti. Yeni sekme açtığınızda belgeler, yakın zamanda açtığınız/düzenlediğiniz Google Dokümanlar, E-Tablolar gibi verileri arama çubuğunun hemen altında görüntüleyebilirsiniz.

Google, bu entegrasyonu bir adım daha ileri taşıdı. Fotoğraflar uygulamasındaki dosyaları da tarayıcının içerisine yerleştirdi. Her seferinde Fotoğraflar’a web sayfasından ulaşma mecburiyeti ortadan kalkıyor.

Fotoğraflar Anıları, Google Chrome yeni sekmesinde gözükecek

Google Chrome’a eklenecek yeni özellikleri önceden deneyebilmemize olanak sağlayan Chrome CanaryFotoğraflar’da depolanan görüntüleri yeni sekmeye entegre etti. Adres çubuğuna chrome://flags yazarak ulaşabileceğiniz ‘deneysel özellikler’ kısmında arama çubuğuna ‘NTP Photos Module’ yazarak sizler de yeni özelliğe erişebilirsiniz.

Bunu Enabled yani Etkin konumuna getirdiğinizde, Chrome Canary otomatik olarak tarayıcıda açık olan hesabınıza erişim sağlıyor ve Fotoğraflar’daki görüntülerinizi Google’ın sunucularından çekiyor. Yüklediğiniz tüm fotoğraflar değil, yalnızca Anılar kısmında kayıtlı olanlar yeni sekme sayfasına entegre ediliyor ve bunlara hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

Özelliği ilk kez kullanacağınız zaman Chrome Canary’nin sizden istediği gerekli izni vermeniz gerekiyor. Sonrasında herhangi bir izne ihtiyaç duymuyorsunuz.

Chrome Canary nasıl yüklenir?

Canary aslında Chrome’un geliştiricilere hitap eden bir versiyonu. Google tarayıcıya ekleyeceği yeni özellikleri ilk olarak Canary’de deniyor. Son kullanıcıya ulaştırmadan evvel geliştiricilere sunuyor ve olası bir probleme karşı teknik geri bildirimler topluyor. Söz konusu özellik yayına hazır hale geldikten sonra her zaman kullandığımız normal Chrome sürümüne ekleniyor.

Kullanıcıysanız Google, Chrome Canary’ye karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyor. Zira Canary tam olarak stabil ve kararlı çalışan bir tarayıcı değil. Örneğin ödevinizi yapıyorken bir anda çökebilir ve sizi mağdur edebilir. Bu nedenle günlük işleriniz için normal Chrome’u tercih etmenizde fayda var. Yine de Canary’yi kullanmak istiyorsanız buradaki linke tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Kaynak:https://www.androidpolice.com/chrome-new-tab-page-soon-show-memories-google-photos/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap