Google Chrome kullananları bekleyen büyük tehlike başlıklı yazılara yorum açıklaması
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Chrome kullananları bekleyen büyük tehlike başlıklı yazılara yorum açıklaması

0

“İnternet tarayıcısı Google Chrome’un Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlardaki tüm dosyaları sürekli olarak taradığı ileri sürüldü.” “Google Chrome kullananları bekleyen büyük tehlike” başlık açıklaması ile gündemde yer almak isteyen anlamsız, geliştiricilikten uzak,  ticari haberleri iyice inceleyip mantık süzgecinden geçirirken bazı soruları da kendinize sorarak makale hakkındaki düşüncenizde kesin kararı verin.

Haberin tamamından bir alıntıyı aşağıda adım adım okuyarak basit bir şekilde tahlil ederek kararlarımızı verme alışkanlığı kazanalım.

Haber: “ABD merkezli Motherboard sitesinin haberine göre Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome tarayıcısının, ‘belgeler’ klasöründeki dosyalar da dahil olmak üzere bilgisayarındaki tüm dosyaları taradığını belirtti.
Haberde bu sorunun, anti virüs programı ESET’in birikimlerini kullanan Chrome Cleanup Tool aracından kaynaklandığı, Chrome’un, ESET çekirdeğini kullanarak tarayıcıya saldırabilecek olan zararlı yazılımları aramak için bilgisayarı taradığını, söz konusu zararlı yazılımlara rastlaması durumundaysa sorunlu dosya ile ilgili verileri Google’a gönderdiği kaydedildi.

Daha önce Amerikan şirketi Trustlook’un uzmanları, Telegram, Twitter, Viber, Facebook Messenger, Skype, Line, Weibo vb. uygulamalardan bilgi çalabilecek yeni bir virüsün keşfedildiğini rapor etmiş, com.android.boxa adlı virüsün Çin menşeili Cloud Module uygulamasında tespit edildiği ifade edilmişti.”

1. Yukarıda alıntı yapılan haber makalesi bir haber makalesinden alıntı yapılmıştır.

2. Haber toplamda 13 satırlık bir yer kaplamakta olup, 

 3. ilk 3 sıra satır ile habercilik vurgusu kullanılarak, “İnternet tarayıcısı Google Chrome’un Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlardaki tüm dosyaları sürekli olarak taradığı ileri sürüldü. satırı ile haber panik aşamasına getirip ilgi çekmek istenmiştir. Yanlış bir vurgudur. Zaten satırın sonundaki “sürüldü” kelimesi olası bir mahkemeye düşme işlemi olduğunda alıntı haber niteliği kazandırmak için yazılan bir kelimedir. Buradanda haberin doğruluğu hakında karar verebilirsiniz.

4. Alıntı makale satırını incelerseniz, (koyulaştırılmış kelimler, kırmızı) “ABD merkezli Motherboard sitesinin haberine göre Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge” şeklinde habere devam edilmiş. Yani haberin aslı başka bir haber sitesine ait oup, o haber site kaynak linki verilmeyip kendi site içi bağlantı linkine yönlendirilmiştir. Tabiy ki bu anlatımda bu bağlantı linkleri kaldırıldı ve koyu renkli kırmızı kelimeler olarak belirtildi.

5. haberin özüne baktığımızda Google Chrome tarayıcının iyileştirilmesi ve güvenlik konusu için geliştirici ayağında bir çalışmanın yapıldığını görüyoruz. Tüm bu geliştiricilik anlatılıp insani düşüncelerin geliştirilmesi düşünülmesi gerekirken, yurdum insanı sözüm habercilik adına araştırma ve kaynağı olmayan haberi, yurdu insanına haber diye manşetten geçmiştir.

6. Günlük haberleri paylaşırken dikkatli olun. Doğru yada yanlış haberin içeriği ne olursa olsun paylaşımı yapan insanlarda haberci kadar sorumluluk duygularını hissedip, analiz ettikten sonra haberi paylaşmalıdır.

7. Haberin abşı ile sonu arasındaki açıklamalara dikkat ederseniz, haberin ana konusu ile alakalı olmadığını görebilirsiniz.

Sonuç; Sonuç olarak haber, içerik, araştırma vs, türü makalelere yorum yazmayı can sıkıcı, zaman alıcı, gereksiz gibi algılayan okuyucu bu haberi nasıl analiz edeceğide tartışma götürecek başlı başına ayrı bir konu..

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap