1. Anasayfa
 2. Genel

Google Chrome, Güvenli Olmayan Şifreler İçin Uyaracak

Google Chrome, Güvenli Olmayan Şifreler İçin Uyaracak
0

Google Chrome, Şifrelerinizin Güvenli Olup Olmadığı Konusunda Uyaracak Chrome Canary sürümünde ortaya çıkan yeni bir özelliğe göre Google, yeni özelliği ile şifreleri güvenli olmayan kullanıcıları uyaracak. Şimdilik özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman yayınlanacağı ise bilinmiyor.

Chromium tabanlı Microsoft Edge’in beklenmedik yükselişine rağmen en popüler web tarayıcı olmayı sürdüren Chrome, çok yakında yeni bir güvenlik özelliğine kavuşacak ve kullanıcıların gerçekten güvenli şifrelere sahip olup olmadıklarından emin olmalarını sağlayacak.

An itibarıyla Google Chrome’un Canary sürümünde ortaya çıkan Şifre Zayıflık Kontrolü adlı özellik, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi tarayıcının Mac, Windows, Linux ve Chrome OS sürümlerinde kullanılabiliyor. Özellik aktif edildiğinde, tüm şifreler otomatik olarak kontrol edilip kullanıcı bilgilendiriliyor.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Edge için yayınladığı bir özellik ile kullanıcıları daha önceden hacklenmiş şifreler konusunda uyarmaya başlamıştı. Google da Chrome’un yeni özelliği ile birlikte kullanıcıları şifrelerinin zayıf olduğu konusunda uyarmaya başlayacak. Böylece Chrome, kullanıcıları daha güçlü şifreler belirlemeleri konusunda teşvik etmiş olacak.

Google’ın Şifre Zayıflık Kontrolü özelliğini tüm Chrome kullanıcılarına ne zaman sunacağı belli değil. Ancak o zamana kadar özelliği Chrome’un Canary sürümü üzerinden test etmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Chrome Canary’de Şifre Zayıflık Kontrolü nasıl kullanılır?

#Adım 1: Chrome Canary’i açın
#Adım 2: chrome://flags sayfasına gidin
#Adım 3: Aramaya ‘Passwords weakness check’ yazın ve arayın
#Adım 4: ‘Default’ yazan seçeneği ‘enable’ olarak değiştirin
#Adım 5: Tarayıcınızı yeniden başlatın

Google Chrome, Şifrelerinizin Güvenli Olup Olmadığı Konusunda Uyaracak

kaynak: https://www.researchsnipers.com/google-chrome-to-get-new-password-feature/

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.