Google, Chrome Gizli Modunu Güçlendirecek

Google, Chrome tarayici gizli gezinti modunun tespitini zorlaştırmak istiyor.

Google, Chrome tarayici gizli gezinti modunun tespitini zorlaştırmak istiyor.

Bilindiği gibi hemen her tarayıcının bir gizli modu yer alıyor. Pratikte bu gizli mod ve gizli pencere üzerinden internette dolaştığınızda takip edilmemeniz gerekiyor. 

En azından fikrin çıkış noktası bu şekilde. Ancak özellikle reklam içeriği görüntüleyen bazı internet siteleri, takip edemedikleri, yani bilgilerini toplayamadıkları kişileri direkt olarak engelleyebiliyor. Chrome’un Incognito, yani gizli modda da benzer bir açığı vardı. Ancak Google yaptığı açıklama ile bunu kapatacağını açıkladı.

9to5Google‘ın haberine göre Google, bu özelliğe ilişkin dosya sistemini elden geçirecek ve gerekli tamiratı yapacak. Bu işlemin ardından kullanıcılar gizli modu kullanarak kendilerini engelleyen sitelere girebilecekler. 

Elbette buradaki “engel” reklam göstermek için gerekli çerez takibi yapamayan sitelere işaret ediyor.

Google‘ın bu çözümü RAM‘de oluşturacağı sanal bir dosya sistemi ile sağlayacağı biliniyor. Ancak bu özellik nisan ayında yayınlanacak olan Chrome 76 sürümünden önce standart hale gelmeyecek. Şimdilik Chrome 74 ile deneysel bir şekilde kullanıcılara sunulacak.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/google-chrome-gizli-modunu-guclendirecek_80808.html

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix’in Organize İşler’i Satın Almasının Arkasındaki Gerekçe!

Disney Açıkladı Captain Marvel, Netflix’te Olmayacak