Google, Chrome geliştiricilerine Windows 7’yi bırakmalarını önerdi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google, Chrome geliştiricilerine Windows 7’yi bırakmalarını önerdi

0

Microsoft’un halen kaydadeğer bir kitle tarafından kullanılan işletim sistemi Windows 7, desteğin kesilmesinin ardından uygulamalar tarafından da dışlanacağa benziyor.

Microsoft, Windows 7 için son güvenlik yamasını yayınlayalı yaklaşık 11 ay oldu. Buna karşın gerek yazılımsal uyum gerekse de ısrar kaynaklı ciddi bir kesim Windows 7’yi kullanmaya devam ediyor.
Google’ın Chrome geliştiricilerine son çağrısı Windows 7 kullanıcılarının yavaştan hazırlıklara başlaması gerektiğini bir kere daha hatırlattı. Yazılım devi geliştiricilerini emektar işletim sistemini kullanmayı bırakmayı teşvik etmesinin yanı sıra artık Chromium geliştirmek için Windows 10 da gereksinim haline gelmiş durumda.

Pek beklenmese de dileyen gönüllü topluluk geliştiricileri yine de Chromium’a Windows7 altında katkıda bulunabilecek. Karar tepki çekse de arkasında önemli nedenler yatıyor.

Google mühendislerinden Bruce Dawson’ın açıklamasına göre Microsoft’un terkettiği işletim sistemi nedenli sorunların çözülmesi giderek maliyetli hale geliyor. Ayrıca işletim sistemi kaynaklı güvenlik açıklarını da eklemek gerekli.

Son olarak Chromium tabanlı tarayıcıların şimdilik Windows 7 altında çalışmaya devam edeceğini belirtelim. Yine de Windows 7’nin başta Chrome olmak üzere sık kullanılan yazılımlar tarafından ne zamana kadar desteklenmeye devam edileceğini kestirmek güç.

kaynak: https://www.windowslatest.com/2020/12/27/google-urges-chromium-developers-to-stop-using-windows-7/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap