Google Chrome, ‘Diğer Sekmeleri Kapat’ Özelliğini Değiştiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Chrome, ‘Diğer Sekmeleri Kapat’ Özelliğini Değiştiriyor

0
Google Chrome, kullanıcılarına sunduğu sekme menüsünde değişikliklere gidecek. Menüde bulunan bazı unsurları kaldıracağını belirten Google, bu seçeneklerin kullanım oranlarını da açıkladı.
Chrome’da bir sekmenin üzerine gelip sağ tıkladığınız zaman birçok seçeneğin karşınıza çıktığını ancak bunlardan çok azını kullandığınızı fark edebilirsiniz. Aynı bu şekilde düşünen Google, Google Chrome’un yeni sürümünde bu menüde bulunan bazı seçenekleri kaldıracağını belirtti.

Google, sekmelere sağ tıkladığınız zaman açılan menüyü küçültmek adına bu menüdeki bazı unsurları kaldıracağını ifade etti. ‘Diğer sekmeleri kapat’ özelliğinin yanı sıra sık kullanılmayan başka özelliklerin de kaldırılacağı ifade edildi.

Google Chrome geliştiricileri 2015 yılından bu yana sekmelere sağ tıkladığınızda çıkan menüde bulunan unsurlardan bazılarını kaldırmak istediklerini belirtiyordu. Bunun sebebi olarak menünün fazlasıyla kalabalık göründüğünü ve bu işlemlerin başka şekillerde de yapıldığını söyleyen geliştiriciler, yakın zamanda bu özelliğin kaldırıldığı bir güncelleme yayınlayacak.

Güncellemeyle birlikte ortadan kaybolacak olan menü seçenekleriyse ‘Yeni sekme’, ‘Diğer sekmeleri kapat’, ‘Kapatılan sekmeyi yeniden aç’ ve ‘Tüm sekmelere yer işareti koy’ olacak. Bazı geliştiriciler, bu özelliklerin kullanım verilerinin ortaya çıkmadan özelliklerin kaldırılmasının hatalı bir hareket olduğunu düşünürken cevap olarak tüm özelliklerin kullanım oranları paylaşıldı.

Chrome sekme menüsü kullanım oranları:

Yinele: %23,21
Yeniden Yükle: %22,74
Sekmeyi sabitle/sekmenin sabitlenmesini kaldır: %13,12
Sekmeyi kapat: %9,68
Kapatılan sekmeyi yeniden aç: %8,92
Yeni sekme: %6,63
Sağdaki sekmeleri kapat: %6,06
Sekmenin sesini kapat: %5,38
Diğer sekmeleri kapat: %2,20
Sekmenin sesini aç: %1,41
Tüm sekmelere yer işareti koy: %0,64
2019 yılında Chrome 78 Canary sürümüne geldiğimiz zaman Google’ın ‘yeni sekme’, ‘diğer sekmeleri kapat’, ‘kapatılan sekmeyi yeniden aç’ ve ‘tüm sekmelere yer işareti koy’ seçeneklerini sekme menüsünden kaldırdı.

Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/google/google-chrome-is-losing-the-close-other-tabs-option/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap