Google Chrome Bellek Kullanımını Yakında Düşürüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Chrome Bellek Kullanımını Yakında Düşürüyor

0

Google Chrome, tarayıcı Aralık 2016 ayında yeni sürüm güncellemesi Chrome 55 ile bilgisayar bellek tüketiminin fark edilir biçimde düşürüleceği bekleniyor. İki ay içinde kullanıma sunulacak olan yeni Chrome 55 sürümü kullanıcıların bilgisayarlarında artık büyük bir yük oluşturmayacak.

Böylece Chrome kullanıcıları için düşük kapasitedeki bilgisayarlar için büyük yük olmaktan kurtularak, yeni sürüm ile birlikte eski sürüm ve sorunlar da rafa kaldırılarak arşivde yerini alacak.

 

chrome-bellek-kullanim-gostergesi

 

Chrome, önceki (54) ve yeni sürüm (55) tarayıcı arasındaki bellek kullanım farklılıkları

Dünya genelinde hızlı ve kararlı popüler tarayıcı olarak tanınan Google Chrome, bilgisayar ve akıllı telefonlarda kullanılan belleğin çok yakında fark edilir biçimde azalması bekleniyor. Muhtelif cihazlarda, Bellek gücünün önemli bir kaynak olduğu günümüz teknolojisinde artık çok daha iyi biliyor, uygulamalar onun sayesinde daha hızlı ve güçlü işlem yapabiliyor. Bu anlamda bellek kullanımında bir azaltılmaya gidilmesi oldukça önemli bir adım.

Aralık 2016 tarihinde, Chrome tarayıcıda yapılacak değişiklik ise, geliştiricilerin tarayıcının V8 olarak adlandırılan bölüm üzerinde yapacağı değişimler ile gerçekleşecek.

V8 modülü; Imgur, Reddit, Twitter ve The New York Times gibi web sitelerinin bellek izlerini belirgin bir biçimde azaltan JavaScript programlarını kullanıyor. Yapılacak bu uygulama ile, %40 veya %50, oranlarında bir azalma sağlanacağı tahmin ediliyor.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap