Google Chrome 96 yayınlandı! İşte yenilikler!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Chrome 96 yayınlandı! İşte yenilikler!

0
Dünyada en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome, 96’ıncı güncellemesine kavuştu. İşte yenilikler…
 

Yaklaşık 2.65 milyar kullanıcıyla dünyanın en çok tercih edilen internet tarayıcısı Google Chrome, sunduğu özelliklerle birçok rakibini geride bırakıyor. Bunun en büyük nedeni ise şirketin sürekli üzerinde çalıştığı yenilikler. Son olarak bugün 96 numaralı güncellemesini yayınladı. Güncellemeyle birlikte Google Chrome’un masaüstü ve mobil versiyonuna yenilikler eklendi.

Google, geçtiğimiz aylarda güncelleme sürelerini 6 haftadan 4 haftaya indirmişti. Bununla birlikte her ay artık yeni bir Google Chrome sürümü görmeye başladık. Bu sayede popüler internet tarayıcısı sürekli kendini güncel tutmaya ve güvenlik açıklarını çabucak gidermeye başladı. Bu güncellemeyle birlikte de bazı sorunlar düzeltildi.

Geriye dönük önbellek özelliği

Bu yeni güncellemeyle birlikte masaüstüne geriye dönük önbellek özelliği geldi. Bildiğiniz gibi tarayıcının ileri geri butonlarıyla hareket etmek bazen yavaş olabiliyor. Google Chrome, yeni güncellemeyle birlikte son zamanlarda gezdiğimiz siteleri kaydeden bir önbelleğe kavuştu.

Bu sayede daha az zaman kaybıyla web siteleri arasında gezinebileceksiniz. Bu durum uyumlu web siteleri için mümkün olacak. Bunun yanında önbellek özelliğinden dolayı Google Chrome, RAM’iniz daha fazlasını kullanacak. Bu özellik önceden Google Chrome’un mobil 86’ıncı güncellemesinde de kullanıcılara sunulmuştu.

Her web sitesi için koyu tema seçeneği

Google Chrome’un yeni sürümünde mobil cihazlar için koyu tema ile ilgili yeni bir geliştirme geldi. Arama çubuğuna “chrome://flags/#darken-websites-checkbox-in-themes-setting” yazarak bu özelliği aktif edebiliyorsunuz. Aktif ettiğiniz zaman özelliği, arama çubuğunun yanındaki menüden koyu tema butonunu göreceksiniz. Bu buton ile temayı değiştirebilirsiniz.

 

Bu özelliği web sitesinin kendi karanlık temasıyla karıştırmamak gerekiyor. Bu özellik Google Chrome tarafından sunuluyor ve bazı web sitelerinde uygularken içeriklerde sıkıntılar meydana gelebiliyor. Örnek olarak bazı içerikler renginden dolayı okunamayacak hale gelebilir.

Web siteleri için yeni yakınlaştırma özelliği

Bildiğiniz gibi masaüstünde web sitelerini yakınlaştırmak bir hayli kolay. Ancak bu durum mobilde aynı şekilde değil. Yeni gelen güncellemeyle birlikte kullanıcılar sayfa bazında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilecek. Güncellemeden önce sadece tüm web siteleri için geçerli yakınlaştırma seçeneği sunuluyordu. Bu sayede Google Chrome mobilde daha kullanışlı olacak.

Bu güncellemeyle birlikte PNG meta verilerini koruma ve Fotoğraf anıları özellikleri de eklendi. Ayrıca İleri Web Uygulamaları için iyileştirmeler de yapıldı. Bu sayede Google Chrome daha güçlü ve daha güvenli bir yapıya kavuştu. Peki, sizin düşüncüleriniz neler? Yeni gelen özellikler ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap