Google, CES 2022: Android ve ötesi
 1. Anasayfa
 2. Android

Google, CES 2022: Android ve ötesi

0

Google açıklamalarında, Android, herkes için, her yerde ve tasarıma, özelliklere veya genel değere dayalı olsun, insanlara cihazlarda daha fazla seçenek sunmak için oluşturuldu. Yıllar geçtikçe, hayatınızda saatler, tabletler, TV’ler ve hatta arabalar gibi daha fazla cihazı desteklemek için Android’i geliştirdik. 

Android‘in ötesinde, Google’daki çalışmalarımız dizüstü bilgisayarları, kulaklıkları ve hoparlörleri, akıllı ev cihazlarını ve çok daha fazlasını içerir.

Bu nedenle çabalarımızı geliştiriyoruz ve Android’in ekosisteminden ve ötesinden cihazlarınızın birlikte daha iyi çalışmasını sağlamak için daha basit ve kullanışlı yollar sunuyoruz.

Yeni cihazlarınızı hızlı bir şekilde kurun ve bağlayın


Yeni bir cihaz edinmek eğlenceli ve heyecan verici olabilir, ancak bu cihazı kurmaya başladığınızda baş ağrısına dönüşebilir. Daha fazla cihaz için eşleştirme desteği ile bu işlemi biraz daha az göz korkutucu hale getiriyoruz.

Fast Pair, insanların Android telefonlarını Bluetooth aksesuarlarıyla 100 milyondan fazla kez bağlamasına yardımcı oldu. Anında kurulum ve cihaz eşleştirmesini sağlar, Google kimlik bilgilerinizi yüklemek ve aktarmak için eşlik eden uygulamayı getirir. Fast Pair‘in işlevselliğini giyilebilir cihazlar, kulaklıklar, hoparlörler ve arabalarla ses bağlantısının ötesine daha da genişletmek ve TV’lere ve akıllı ev cihazlarına genişletmek için ortaklarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz, böylece hayatınızdaki tüm cihazları anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Birkaç haftadan itibaren, Hızlı Eşleştirme Özellikli kulaklıklarınızı açtığınızda, Chromebook’unuz bunu otomatik olarak algılar ve tek bir tıklamayla eşleştirerek nerede olursanız olun çalışırken veya çalışırken odaklanmanıza olanak tanır. Bu yılın ilerleyen saatlerinde yeni bir Chromebook alırsanız, Android telefonunuzu hızlı bir şekilde kurmak ve Google giriş bilgileriniz ve Wi-Fi şifreniz gibi önceden kaydettiğiniz tüm bilgilere anında erişmek için kullanabilirsiniz.

Önümüzdeki aylarda, evde Google TV veya Android TV işletim sistemi cihazınızla sessizce izlemeniz gerektiğinde kulaklıklarınızı ayarlayabilirsiniz. Android’de Matter için yerleşik destek sayesinde, yeni Matter özellikli akıllı ev cihazlarını ağınıza, Google Home’a ve beraberindeki diğer uygulamalara yalnızca birkaç dokunuşla hızlı bir şekilde bağlamak için Fast Pair’i kullanabileceksiniz.

 

Cihazlarınızı kilitleyin ve kilidini açın


Bugün, hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak için Android telefonunuzla Chromebook’unuzun kilidini açabilirsiniz. Önümüzdeki aylarda, bu özelliği eşleştirilmiş Wear OS akıllı saatinize getireceğiz, böylece yakınınızdayken Chromebook’unuzun ve Android telefonunuzun veya tabletinizin kilidini anında açabilir ve bunlara erişebilirsiniz

Dijital araç anahtarıyla artık desteklenen BMW araçlarınızı telefonunuzdan kilitlemek, kilidini açmak ve başlatmak için uyumlu Samsung veya Pixel telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bu yılın sonlarından itibaren, Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisine sahip telefonlarda, telefonunuzu bir araba anahtarı olarak kullanmak için çıkarmanıza bile gerek kalmayacak. Ayrıca, aracınızı ödünç almaları gerektiğinde araç anahtarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle güvenli ve uzaktan paylaşabilirsiniz. Bu yılın ilerleyen saatlerinde daha fazla Android telefona ve araca dijital araba anahtarları getirmek için çalışıyoruz.

 

Görevleri tamamlayın ve cihazlar arasında medya paylaşın


Görsel ve işitsel deneyimlerinizi güçlendirmek için cihazlarınız içgüdüsel olarak hangisini ve ne zaman kullanmak istediğinizi bilmelidir. Bluetooth özellikli kulaklıklar için sesi otomatik olarak dinlediğiniz cihaza geçirmelerini sağlayacak bir teknoloji geliştiriyoruz. Bu nedenle, Android tabletinizde bir film izlemek için kulaklık takıyorsanız ve bir telefon görüşmesi alırsanız, film duraklar ve kulaklık sesi otomatik olarak Android telefonunuza geçer ve işiniz bittiğinde filme geri döner. Kulaklıklarınızdaki uzamsal ses, sesi baş hareketlerinize göre uyarlayarak, sesi etrafınızdaki boşluğa konumlandırarak gerçekten oradaymış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu özellikler önümüzdeki birkaç ay içinde desteklenen kulaklıklarda satışa sunulacak.

Ayrıca içeriğinizi herhangi bir cihazda taşımayı ve yönetmeyi kolaylaştırıyoruz. Yerleşik Chromecast ile Android telefonunuz, Nest ve diğerlerinden hoparlörleri seçmek için videoları ekranlara ve TV’lere ve ses içeriğine paylaşmanıza zaten izin veriyor. Android telefonunuzdan dinlediğiniz müzik ve podcast’leri daha fazla hoparlörünüze aktarmanıza yardımcı olmak için, önümüzdeki birkaç ay içinde tüm Bose akıllı hoparlörler ve ses çubuklarından başlayarak daha fazla markaya yerleşik Chromecast’i getiriyoruz.

İster evde ister hareket halindeyken, Phone Hub’a özellikler de ekliyoruz bu yılın ilerleyen saatlerinde cihazlarınızda daha fazlasını gerçekleştirmenize yardımcı olan Chromebook’larda. Bugün, sohbet bildirimlerini görüntülemek ve bunlara yanıt vermek, Rahatsız Etmeyin seçeneğini değiştirmek, telefonunuzu bulmak için zil sesini kapatmak veya son Chrome sekmelerine göz atmaya devam etmek için Chromebook’unuzu kullanabilirsiniz. Bu yılın ilerleyen saatlerinde, Chromebook’unuz üzerinde çalışıyorsanız ve Android telefonunuz ulaşılamıyorsa (farklı bir odada şarj etme gibi), sohbet uygulamalarına telefonunuzdan doğrudan Chromebook’unuza erişerek bağlantıda kalabilirsiniz –bunları Chromebook’unuza yeniden yüklemeye gerek kalmadan. Ayrıca, en son fotoğraflarınıza ve videolarınıza tek bir tıklama kadar kolay erişmenizi sağlayan Telefon Hub’ına Kamera Rulosu eklemekten heyecan duyuyoruz.

Bugün, garaj kapısını kapatmak, mutfak ışıklarını kapatmak, termostatı kapatmak ve ön kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi kontrol etmek için sürüş sırasında sesinizi zaten kullanabilirsiniz. Yakında, ön kapıdan çıkmadan önce bile Google’dan yardım isteyebileceksiniz. Uzaktan işlemlerle, aracınızı ısıtmak ve soğutmak, kilitlemek ve kilidini açmak ve tüm Asistan özellikli cihazlarda (ne kadar piliniz kaldığı gibi) bilgi almak için sesinizi kullanabilirsiniz. Bu yetenekler önümüzdeki aylarda Volvo Cars’ın araçlarına ilk sırada geliyor ve takip edilecek daha çok şey var.
Android ve Windows Pc’lerle daha fazlasını yapın

Android ile ilk kez, oyun, üretkenlik veya diğer alanlarda olsun, Windows gibi diğer platformlar için de oluşturmaya odaklandık. Örneğin, Android telefonunuzu Hızlı Eşleştirme ile Windows PC’nize bağlayarak, Bluetooth aksesuarlarını hızlı bir şekilde ayarlayabilir, metin mesajlarını senkronize edebilir ve dosyaları Yakındaki Paylaşımla paylaşabilirsiniz. Acer, HP ve Intel ile birlikte çalışarak bu deneyimleri ilk olarak bu yılın sonunda Windows PC’leri seçmeye getiriyoruz.

Bu özellikler yıl boyunca kullanıma sunulacak. İlerledikçe, cihazlarınızın birlikte daha iyi çalışması için daha faydalı yollara yatırım yaptığımızı görmeye devam edeceksiniz.

Kaynak:https://blog.google/products/android/ces2022-bettertogether/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir