Google bütün cihazı ele geçiren virüsü ifşa etti!

Google, Android cihazlarındaki kötü amaçlı yazılımları ve güvenilmeyen uygulamaları tespit etmek ve engellemek için Play Protect programını başlattı. Bu proje kapsamında Skype aracılığıyla WhatApp konuşmalarını ele geçiren bir yazılım keşfedildi.

Cihazlarımızı potansiyel olarak zararlı uygulamalara karşı korumak için makine öğrenimi temelinde geliştirilen Play Protect, Google’ın güvenlik konusundaki en başarılı işlerinden birisi oldu. Bunu yapılan son araştırmayla yakayı ele veren kötü amaçlı yazılım kanıtlar nitelikte.

Başta Afrika ülkelerine has olduğu tespit edilen fakat zamanla küresel bir salgın olduğu konusunda şüphe uyandıran Tizi isimli virüs, Facebook, Twitter, WhatsApp, Telegram, Viber, Skype ve LinkedIn gibi popüler sosyal medya uygulamalarına yapışan bir yapıya sahip.

Google Play Protect ekibi, Tiz isimli bir dizi virüs yazılımının, Eylül 2017’den önceki cihaz taramalarında bulunan eski bir açığı kullandığını belirtiyor.

Tizi tarafından ele geçirilen birçok uygulama, sosyal medyada karşımıza çıkan reklamlar arasında üçüncü parti uygulama mağazalarının linklerini veriyor. Ayrıca cihazın kök yazılımına erişiyor ve SMS’ler, WhatsApp konuşmaları ve GPS gibi önemli bilgileri ele geçiriyor.

Tizi virüsünün yapabildikleri şunlar:

Facebook, TwitterWhatsAppViber, SkypeLinkedIn ve Telgraf gibi popüler sosyal medya platformlarından verileri almak.
WhatsAppViber ve Skype’tan gelen çağrıları kaydetmek.
SMS mesajları göndermek ve almak.
Takvim etkinliklerine, çağrı günlüğüne, kartvizitlerefotoğraflara ve yüklü uygulamaların listesine erişmek
Wi-Fi şifreleme anahtarlarını çalmak.
Ortam sesini kaydetmek ve kullanıcı fark etmeden kamerayı açmak.

Şu ana kadar Google, Tizi tarafından enfekte edilen 1,300 Android cihazını tespit etti ve tüm açıkları kapattı.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Google Sites Sitelerinde kolayca Footer altbilgisi ekleyin

Çinli Bayan Popo Taytla sokağa çıkamıyorum, insanlar etrafıma toplanıyor