Google Assistan  artık Yardım etmeye hazır sadece siz “Hey Google” deyin
  1. Ana Sayfa

Google Assistan artık Yardım etmeye hazır sadece siz “Hey Google” deyin

0

Google Asistan, Android telefonlar için tasarlanmış bir uygulamadır. App letelefonlarda bulunan Siri benzeri bir uygulamaya benzediği söylenebilir. 

Kullanımı oldukça basit olan Google Asistanın, gelecekte çok faydalı çalışmalara  damgasını vuracağını söyleyebiliriz. Günlük yaşantımızı kolaylaştırıcı niteliklere sahiptir. Uygulamayı kullanmak için cihazınızın Google hesabına sahip olması gerekmektedir.

Google Asistan’ı hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda kullanabilirsiniz. 

Uygulamayı cihazınıza yüklemek içinse Google resmi sayfasınıGoogle Play Store’u ya da AppStore’u kullanabilirsiniz. Google Asistan’dan yardım alabileceğiniz 

Telefonunuzda veya tabletinizde Google Asistan ile başlayın
Google Asistanınızın yardımıyla bilgi bulabilir ve işlerinizi halledebilirsiniz. Soru sor ve bir şeyler yapmasını söyle. 
Google Asistan, Google tarafından geliştirilen bir yapay zekadır. Geliştirilme amacı ise öncelikle kullanıcının hayatını kolaylaştırmaktır. Kullanımı oldukça kolay olan bu uygulamanın, Siri kadar popüler olmasının ne kadar zaman alacağı ise merak konusudur. 

Google Asistan’ın geçmişte Türkiye desteği bulunmuyordu. Ancak yapılan son güncellemeden sonra uygulama Türkiye’de de kullanılabilecek. Bunun içinse manuel olarak işlem yapmanız gerekiyor.

Google Asistan Nasıl Kullanılır?


Google Asistan’ı kullanabilmek için öncelikle uygulamayı aktive etmeniz gerekiyor. Bu işlem için izlenecek adımlar ise şu şekilde:
Öncelikle durum çubuğundan Ayarlar bölümüne gelin ve hesaplar alanında Google Asistan’ı aktif hale getirin.
Telefonunuzun ana ekranındaki Google arama çubuğuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan talimatları sırasıyla yerine getirin.
Konum belirleyin ve bu konumu aktive edin.
Size gelecek olan uyarı mesajını “Evet, kabul ediyorum” olarak işaretleyin.
Bundan sonra Google Asistan uygulamasını sesli olarak da açabilirsiniz. Üstelik kullandığınız uygulamalara güncelleme geldiğinde de Google Asistan sizi bilgilendirecektir.

Peki, Google Asistan mı daha iyi yoksa Siri mi? Popüler Youtuber’lar bu soruyu yanıtlamak üzerine sık sık videolar çekiyor. Teknoloji severler için oldukça keyifli olan bu videolar, Android ile iOS arasındaki çekişmeyi de ateşler nitelikte. Google Asistan ile Siri karşılaştırmasının sonuçları oldukça ilginç.

İki uygulamadan da uygulama açmak gibi belirli komutların yerine getirilmesi istendiğinde, neredeyse eşit zamanda işlem tamamlanıyor. Ancak bu yapay zeka asistanlara bilgi gerektiren sorular sorulduğunda, Google Asistan’ın daha hızlı hareket ettiği görülüyor.

Bunun arkasındaki sebep, Google’ın adeta bir bilgi ansiklopedisi konumunda olması gerekir. Google bu tip sorulara direkt cevaplar verirken, Siri daha çok arama ile ilgili linkleri kullanıcıya sunuyor. Hız yönünden değerlendirildiğinde Google Asistan’ın öne çıktığını söyleyebiliriz. Siri gibi güçlü bir rakibe karşı oldukça başarılı sonuçlar elde eden asistan, teknoloji severlerin beklentilerini büyük oranda karşılıyor.

Son dönemde yapay zekalar hakkında yapılan araştırmalar, başlı başına birer yapay zeka olan Google Asistan ve Siri’nin de sık sık test edilmesine neden oluyor. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan zeka testi de teknoloji severleri oldukça eğlendirdi. Araştırmada Siri ve Google Asistan’ın IQ’su ölçüldü ve 2011’den beri hayatımızda olan Siri’nin zeka seviyesi 23.9 çıkarken, çok daha sonra hayatımıza giren Google Asistan’ın zeka seviyesi ise 47.28 çıktı.

Bu anlamda Google Asistan’ın Siri’ye göre çok daha bilgili ve hatta hazır cevap olduğu söylenebilir!

Sesli ve yazılı olarak iletişim kurabileceğiniz Google Asistan’ı siz de hemen ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Yakın dönemde bazı telefonlar içlerinde direkt olarak Google Asistan yüklenmiş olarak kullanıcılara sunulacak. Bu gelişmeden sonra Google Asistan’ın dünya genelinde çok daha popüler olması bekleniyor.

Google Assistan ,Google tarafından geliştirilen Mayıs 2016‘da Google I / O‘da duyurulan akıllı kişisel bir asistandır.
Yazıldığı dil: C++’dir.

Google Asistan
Google Asistanınızla tanışın – kendi kişisel Google’ınız, her zaman yardıma hazır.

Google Assistant: Yo Google (Kevin Durant – NBA Finals)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap