Google Asistan’ın Türkçe denenmesi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google Asistan’ın Türkçe denenmesi

0

Google’ın akıllı asistanı artık Türkçe olarak cebinize giriyor. Peki Google Asistan neler yapabiliyor? Videolu anlatımı izleyin.

E-posta yazma, WhatsApp’tan mesaj göndermeye; söyledikleriniz İngilizce’nin yanısıra İspanyolca, Fransızca ve Rusça gibi dillere çevirmeye, istediğiniz tür müzik ve videoları oynatmaktan, sohbet etmeye; hatta tekerleme söylemekten, şiir okumaya neler yapabiliyor? 

google asistan

Espri bile yapabilen Google Asistandolar ve asgari ücret hakkında ne düşünüyor? Habertürk’ten Necdet Çalışkan sordu, Google Asistan cevapladı…


Google’ın akıllı asistanı nihayet Türkçe olarak kullanım açıldı. Türkiye’deki tüm Android kullanıcılarının yarından (15 Aralık Cumartesi) itibaren erişebileceği Google Asistan’ı Türkçe olarak denedik.


Gelecek ay iOS kullanıcılarının da erişimine açılacak olan Google’ın Asistan’ı Türkçe olarak neler yapabiliyor? Hangi sorulara nasıl, cevap veriyor? İşte 250 farklı yeteneğe sahip olan Google’ın sesli akıllı asistanının, Habertürk teknoloji editörü Necdet Çalışkan’ın sorularına verdiği cevaplar…


Asistan‘ın Türkçe olarak “E-posta yaz“,” “Şu kişiyi ara“, “WhatsApp’tan mesaj gönder“, “Alarmı kur“, “Hatırlatıcı ekle“, “X kimdir?“, “Tatil fotoğraflarımı göster“, “Klasik müzik çal“, “YouTube’ta şu sanatçının videolarını oynat“, “Netflix’te Leyla ile Mecnun’u aç” gibi komutları yerine getirebiliyor.

Google‘ın yeni özelliği bunların yanısıra “Bir espri yap“, “Bana bir fıkra anlat“, “Bir tekerleme söyle”, “Bir şaka yap“, “Bana bir şiir oku“, “İspanyolca, bir kahve lütfen“, “Rusça, bir su alabilir miyim?“, “Yarın hava nasıl olacak?, “Beşiktaş maçı ne oldu?“, “Galatasaray’ın maçı ne zaman?” gibi soru ve komutlara da oldukça tutarlı cevap verebiliyor.


Siri hakkında ne düşünüyorsun?“, “1 dolar kaç TL?“, “Apple hisseleri ne oldu?“, “Asgari ücret ne kadar?“, “Habertürk uygulamasını aç” da yine Asistan’ın yerine getirebildiği eylemler arasında dikkat çekenleri… İşte, Google‘a söyleyip, Asistan‘ın yerine getirdiği 30‘dan fazla Türkçe komut… 

Kaynak: https://www.haberturk.com/google-asistan-turkce-neler-yapabiliyor-2260822-teknoloji

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap