Google Asistan’ın Atası Olan “Google Now Launcher” Kapatılıyor
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Google Asistan’ın Atası Olan “Google Now Launcher” Kapatılıyor

0

 

Google Now Launcher hizmetinin nisan ayı içerisinde durdurulacağı ortaya çıktı. Bu hizmet, Google Asistan’ın şimdiki kadar gelişmediği yıllarda, akıllı telefonlara komut vermek için kullanılıyordu.

ABD merkezli teknoloji devi Google, Pixel serisi akıllı telefonlara geçmeden önce “Nexus” telefonlar üretiyordu. Şimdikilere oldukça ilkel özelliklere sahip olan telefonlar, Android ekosisteminin bugünlere gelmesine büyük katkılar sağlamıştı. Şimdiyse Nexus serisi telefonlarla hafızalarımıza kazınan “Google Now Launcher” ile ilgili bir gelişme yaşandı. Google’ın Google Now Launcher hizmetinin fişini çekeceği ortaya çıktı.

2013 yılında Nexus 5 ile piyasaya sürülen Google Now Launcher, Google hizmetlerine erişimi kolaylaştırıyor, kısa mesaj gönderme, müzik açma veya rota sorgulama gibi işlemler için kullanılıyordu. Google Asistan‘ın şimdiki kadar gelişmiş olmadığı yıllarda “devrim” kabul edilen hizmet, artık yolun sonuna gelmiş durumda.

Yeni gelişme, Google Now Launcher’ın beta sürümde ortaya çıktı

 

9to5Google, söz konusu gelişmeyi Google’ın 14.14 kodlu beta sürümünde keşfetti. Yapılan incelemede, Google Now Launcher’ın nisan ayı içerisinde çalışmayı bırakacağı görülebiliyordu. Yukarıdaki ekran görüntüsü, Google Now Launcher öldükten sonra ne olacağını da anlatıyor. Açıklamaya göre hizmetin kullanıldığı akıllı telefonlar, Google Now Launcher durdurulduktan sonra fabrikadan gönderilen başlatma hizmetlerini kullanacak.
Açık konuşmak gerekirse Google Now Launcher’ın ölümü, hayatımızda pek de bir şey değiştirmeyecek. Zira güncel akıllı telefonlarda zaten bu başlatıcıya ihtiyaç bulunmuyor. Ayrıca bugün piyasada Android 4 seviyesinde işletim sistemlerine sahip olan telefonlar bulmak da mümkün değil.
 
Kaynak: https://9to5google.com/2023/04/04/google-now-launcher/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap